מהו זעזוע מוח וממה הוא נגרם?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

זעזוע מוח

זעזוע מוחזעזוע מוח הוא מצב בו חבלת ראש גרמה לשינוי כלשהו במצב ההכרה למשך מספר שניות או דקות, ולבלבול אשר נמשך דקות עד שעות.

בדרך כלל נלווית לזעזוע המוח הפרעת זיכרון, אשר חולפת לאחר מספר ימים ובמקרים חריגים לאחר מספר שבועות.

מלבד הבלבול ואבדן הזיכרון, זעזוע מוח יכול להתבטא בכאבי ראש, הפרעות בריכוז, בשיפוט ובקואורדינציה.

זעזוע מוח הוא מצב שכיח, המופיע בעיקר אצל ספורטאים, אך מלבד חבלת ראש, יכול להופיע גם לאחר טלטול (בדרך כלל בתינוקות).

למרות שבדרך כלל הפגיעה התפקודית חולפת תוך מספר ימים, חשוב לזכור שריבוי חבלות ראש וזעזועי מוח יכולים בסופו של דבר להשאיר נזק כלשהו, ולכן יש להקפיד על זהירות ולהשתמש באמצעי הגנה מתאימים (כמו קסדות) על מנת למנוע סיכון למוח.

הסימנים של זעזוע מוח

זעזוע מוח גורם למספר סימנים אופייניים, הכוללים:

 • איבוד הכרה זמני – בדרך כלל זעזוע מוח גורם לאבדן הכרה של מספר שניות, ובמקרים חריגים לאבדן הכרה של מספר דקות. מסיבה זו חשוב מאוד לציין בפני הרופאים את אבדן ההכרה, וללכת להיבדק בכל מקרה של אבדן הכרה אחרי חבלת ראש.
 • בלבול – חולים הסובלים מזעזוע מוח מבולבלים מאוד ולא יודעים היכן הם נמצאים ולא מבינים מה קרה. בדרך כלל, לא ידעו לענות על השאלות "היכן אתה נמצא?", "איזה יום היום?", "אתה יודע למה אתה בבית החולים?" וכו'. בלבול יכול להימשך מספר שעות, ובמקרים חריגים ביותר גם לאורך ימים עד שבועות.
 • אובדן זיכרון – אחד המאפיינים החשובים של זעזוע מוח הוא הפרעות זיכרון. הפרעות הזיכרון יכולות להיות מסוג אמנזיה אנטרוגרדית, בה החולים מתקשים ליצור זיכרונות חדשים מרגע האירוע, או אמנזיה רטרוגרדית, בה החולים לא זוכרים מידע מהעבר. בדרך כלל הפרעת הזיכרון חולפת, ובהתאם לחומרת הפגיעה תוך מספר ימים הזיכרון חוזר לקדמותו.
 • כאבי ראש וסחרחורות – במקרים רבים, אנשים שעברו זעזוע מוח יתלוננו על כאב ראש באזור החבלה, והרגשה של לחץ בתוך הראש. בנוסף, יכולה להופיע סחרחורת וצפצופים באוזניים.
 • בחילה והקאות – הופעה של בחילה והקאות נחשב לממצא מדאיג במקרים של זעזוע מוח מכיוון שהוא מכוון לעליה בלחץ התוך גולגלתי. ולכן, במידה ועדיין לא בוצע צילום CT, הופעה של בחילה והקאות מחייבת בדיקת הדמיה באופן מיידי.
 • עייפות – לאחר חבלת ראש, פצועים רבים ישנוניים ועייפים מאוד. הישנוניות יכולה להיות כחלק מהירידה במצב ההכרה, אך גם ללא קשר יכולה להופיע עייפות קשה.
 • סימנים מאוחרים יותר – לאחר מספר שעות או ימים יכולים לבוא לידי ביטוי סימנים נוספים, הכוללים הפרעות בריכוז, עצבנות, רגישות לאור ורעש, הפרעות בשינה והפרעות נוספות.

חשוב לזכור שבהתאם לעצמת פגיעת הראש והמיקום מופיעים הסימנים השונים, אשר יכולים להופיע בהדרגה ולאורך זמן רב. לא תמיד כל הסימנים יופיעו ביחד ובאופן מיידי, ומסיבות שונות לעתים יופיעו רק לאחר מספר שעות מרגע החבלה.

בדיקות אבחנה בזמן זעזוע מוח

במידה ולאחר חבלת ראש אירע אובדן הכרה, או מופיעה סחרחורת, בחילה או כאבי ראש מדובר ככל הנראה בזעזוע מוח ויש להגיע למיון על מנת להיבדק.

במקרים כאלה, החשש הגדול ביותר הוא של דימום מוחי, אשר מפעיל לחץ על רקמת המוח ויכול לגרום לנזק בלתי הפיך. ולכן, במקרים כאלה מבצעים מספר בדיקות הכוללות:

 • בדיקה נוירולוגית – בדיקה נוירולוגית מתבצעת במטרה לאפיין חסרים נוירולוגים אשר יכולים להעיד על פגיעה מוחית משמעותית. במהלך הבדיקה בודקים את מצב ההכרה, תפקודי החושים, שרירי הפנים והבליעה, כוח גס, תחושה, רפלקסים, קואורדינציה ותפקודים נוספים.
 • בדיקת CT – בדיקה המספקת הדמיה של המוח במטרה לזהות שברים בגולגולת או דימומים. בדיקה זו היא חובה במקרים של חבלת ראש קשה ביותר, אבדן הכרה, הקאות, אנשים מעל גיל 65, נפילה מגובה רב, הפרעות בזיכרון, הופעת פרכוס או כל סימן אשר יכול להעלות את החשד למצב שאינו תקין.
  יש לציין שלמרות השימוש בקרינה, מדובר בבדיקה חיונית אשר אסור לוותר עליה, מכיוון שהיא מאפשרת לגלות מצבים הדורשים טיפול.

הטיפול בזעזוע מוח

במידה ואין בעיה הדורשת התערבות כירורגית (כמו דימום או שבר), הדרך הטובה ביותר לטפל בזעזוע מוח היא לנוח מספר ימים ולאפשר למוח להחלים.

ההמלצה היא לנוח מפעילות גופנית אך גם מפעילות מוחית, ולכן רופאים רבים ימליצו על מספר ימי מחלה למבוגרים וחופש מהלימודים לילדים.

בנוסף, על מנת להקל על הכאב ניתן להשתמש במשככי כאבים כמו אקמול או אופטלגין, אשר יכולים לסייע להקל על כאב הראש הקשה.

לאחר החזרה לשגרה, יש לשקול להשתמש בקסדה או באמצעי הגנה אחרים על מנת למנוע חבלת ראש נוספת. המלצה זו מכוונת בעיקר לספורטאים אשר עוסקים בענפי ספורט הכוללים מגע או סיכון לחבלת ראש, כמו איגרוף, משחקי כדור, ספורט אקסטרים וכו'.

יש לזכור שחבלות ראש חוזרות יכולות בסופו של דבר לגרום לנזק מצטבר למוח ולהפרעה תפקודית קשה, ולכן יש להקפיד להגן על המוח בכל מחיר.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן