סוגי התמחויות בנוירולוגיה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

סוגי התמחויות בנוירולוגיה

סוגי התמחויות בנוירולוגיהתחום הנוירולוגיה הוא תחום עשיר, נרחב ומרתק, אשר כולל אבחון וטיפול של סוגים רבים של מחלות, וכולל שלל התמחויות.

על מנת להבטיח מקצועיות, ולהעניק למטופלים את סוגי הטיפול הטובים ביותר, קיימים סוגים רבים של התמחויות העוסקות בתחומים שונים בנוירולוגיה.

בהתאם למחלה המאובחנת או לאוכלוסיית היעד, ניתן לפנות לאיש מקצוע אשר יתאים ביותר להענקת הטיפול הרפואי המתאים: במקרים של שבץ מוחי יופנו החולים לנוירולוג, ולעומת זאת במקרים של גידולים יופנו המטופלים דווקא לנוירוכירורג לביצוע ניתוח.

מלבד זאת, עבור ילדים קיימים אנשי מקצוע נפרדים, נוירולוגים ילדים, עם ידע ספציפי למחלות הילדים, ובמקרים של דמנציה ובעיות דומות יופנו החולים דווקא לנוירופסיכולוגים לביצוע הערכה קוגניטיבית מקיפה.

חשוב להבין שעל מנת לספק את הטיפול הטוב ביותר, יש לפנות לאיש המקצוע העוסק בתחום, ולכן לא מן הנמנע שבמקרים שונים תושג אבחנה מתאימה ויתחיל טיפול מתאים רק לאחר פניה למספר רופאים בעלי התמחויות ותת התמחויות שונות.

נוירולוג מומחה

נוירולוג מומחה הוא רופא אשר סיים התמחות בנוירולוגיה אשר אורכה 4-5 שנים, ומוסמך לטפל במחלות הנוירולוגיות השונות.

הנוירולוגים מומחים באבחנת המחלות על פי סימנים קליניים, בדיקה נוירולוגית ובדיקות הדמיה, ובאמצעותם לספק לחולים את הטיפול המתאים.

המחלה העיקרית המטופלת אצל הנוירולוגים המומחים היא כמובן שבץ מוחי, אך מלבד זאת נוירולוגים מטפלים במחלות נוספות כמו גיליאן ברה, אפילפסיה, מחלות ניווניות כמו אלצהיימר ופרקינסון ומחלות נוספות.

יש לציין שגם לאחר ההתמחות בנוירולוגיה, כל רופא ממשיך ללמוד ולהשתלם בתחום ספציפי, וברוב בתי החולים ניתן למצוא נוירולוגים המומחים באפילפסיה, נוירולוגים המומחים בשבץ וכו'.

נוירולוג ילדים

אחד המשפטים המוכרים בתחום רפואת הילדים הוא "ילד אינו מבוגר קטן", וחשוב להבין שמחלות ילדים שונות לחלוטין במחלות של מבוגרים.

דוגמה טובה לכך היא שבעוד אצל המבוגרים, אחת המחלות הנוירולוגיות הנפוצות ביותר היא שבץ מוחי, אצל ילדים הופעה של שבץ היא מצב נדיר ביותר, ולעומת זאת ניתן למצוא סוגים רבים של מחלות אחרות.

נוירולוגי ילדים הם בדרך כלל רופאי ילדים, אשר עברו תת התמחות בנוירולוגית ילדים, ותפקידם לטפל במחלות הנוירולוגיות מגיל 0 עד אחרי גיל ההתבגרות.

תחום הנוירולוגיה של הילדים כולל מחלות כמו אפילפסיה, הפרעות התפתחותיות ופיגור שכלי, מומים מולדים במערכת העצבים ומחלות נוספות. מצב נוסף אשר כיום דורש אבחנה של נוירולוג ילדים הוא הפרעת קשב וריכוז, כאשר כיום על מנת לקבל מרשם לריטלין צריך להגיע לייעוץ ובירור אצל נוירולוג.

נוירוכירורגים

תחום הנוירוכירורגיה הוא התחום הרפואי הכולל ניתוחי מוח וחוט שדרה. בניגוד לנוירולוגים אשר מטפלים במחלות השונות בעיקר באמצעות תרופות, הנוירוכירורגים אחראים על טיפול כירורגי במחלות נוירולוגיות הכולל ניתוחים להסרת גידולים, טיפול במומים אנטומיים, ניתוחים לגירוי מוחי עמוק וניתוחי חוט שדרה.

בנוסף, תחום הטיפול והבירור של חבלת ראש מרוכז אצל הנוירוכירורגים, אשר מספקים את המענה במקרים של דימום מוחי והפרעות נוספות. ניתוחים נוירוכירורגים הם ניתוחים ארוכים ומורכבים, ועל כן ההתמחות בנוירוכירורגיה היא התמחות ארוכה וקשה ביותר אשר נמשכת 7 שנים.

נוירואימונולוגיה

נוירואימונולוגיה הוא תחום רפואי העוסק בקשר בין מערכת החיסון לבין מחלות נוירולוגיות שונות. הנוירואימונולוגים מתעסקים בעיקר במחלות נוירולוגיות הכוללות מרכיב אוטואימוני, כמו מיאסתניה גרביס, טרשת נפוצה ומחלות דלקתיות אחרות (בעיקר של השריר).

בנוסף, קיימים מקרים בהם מחלות אוטואימוניות סיסטמיות גורמות לסיבוכים נוירולוגים, ומקרים אלה גם כן מטופלים במרפאה הנוירואימונולוגית.

נוירורדיולוג

נוירורדיולוגיה הוא תחום חדש יחסית, אשר עושה שימוש באמצעי הדמיה שונים על מנת לטפל במחלות של המוח. באופן מעשי, נוירורדיולוגים עוסקים בהדמיית המוח ומערכת העצבים, ובטיפולים פולשניים בהפרעות שונות. אחד התפקידים החשובים של הנוירורדיולוג הוא לאבחן צילומי הדמייה (בעיקר צילומי CT ו-MRI) של מטופלים במטרה לסייע לאנשי הצוות הרפואי להגיע לאבחנה הנכונה.

במקרים רבים, על פי צילומי הדמיה ניתן להגיע לאבחנה המתאימה ולהציל את חייהם של המטופלים, ועל כן חשוב מאוד שיהיה איש מקצוע שמתמחה בפענוח תמונות הדמיה של המוח וחוט השדרה.

מלבד זאת, אחד הטיפולים הנוירורדיולוגיים הפולשניים החשובים ביותר הוא צנתור מוחי, אשר באמצעותו ניתן לטפל במחלות כמו שבץ מוחי, לתקן מפרצות, לטפל בעורקים מוצרים ועוד.

מכיוון שמדובר בתחום מורכב ומגוון, אנשי מקצוע שונים יכולים ללמוד ולהשתלם על מנת להיות נוירורדיולוגים, והמקצוע פתוח עבור נוירולוגים, נוירוכירורגים, רדיולוגים ואנשי מקצוע אחרים.

נוירופסיכולוג

בשנים האחרונות, עם הזדקנות האוכלוסייה ושיפור יכולת האבחון, אנשים רבים פונים לנוירופסיכולוגים לשם אבחון והערכה קוגניטיבית.

נוירופסיכולוגים הם פסיכולוגים (אינם רופאים) אשר אחראים על ביצוע הערכה קוגניטיבית ותפקודית, בעיקר לאנשים החולים במחלות כמו דמנציה ואלצהיימר.

הנוירופסיכולוגים מבצעים סוגים שונים של מבחנים על מנת להעריך את התפקוד המוחי, היכולות השונות והרמה הקוגניטיבית, במטרה לעזור באבחנת דמנציה, להבין האם יש תחומים שניתן לשפר ולצפות מה יקרה מבחינה זו בעתיד.

יש לציין שברוב המקרים הנוירופסיכולוגים אינם מטפלים במחלות, אך הם מסייעים להגיע לאבחנה המתאימה ולהבין מהי הרמה האמיתית של התפקוד המוחי של המטופלים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן