תפקוד מיני בקרב חולים במחלות נוירולוגיות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בעיות בתפקוד מיני אצל חולים במחלות נוירולוגיות

בעיות בתפקוד מיני אצל חולים במחלות נוירולוגיותהתפקוד המיני הפיזיולוגי תלוי בשני מסלולים של מערכת העצבים- המרכזית וההיקפית. מחלות נוירולוגיות רבות, איפוא, עשויות להשפיע על התפקוד המיני הן בגברים והן בנשים.

במונחים כלליים, החשק המיני והעוררות תלויים בגורמים פסיכולוגיים ובשלמות מרכזי המוח, ואילו תפקיד מערכת העצבים ההיקפית וחוט השדרה חיוניים לתגובה והיענות מינית. להורמוני המין- טסטוסטרון, דיהידרוטסטוסטרון ואסטרגון יש השפעה על ויסות מערכת המין.

הפרעה נוירולוגית היא מחלה או פציעה של מערכת העצבים, המהווה את רשת התקשורת של הגוף. הפרעות נוירולוגיות שכיחות כוללות שבץ, טרשת נפוצה, מחלת פרקינסון ופציעות עמוד שדרה הנגרמות לאחר תאונות. פגיעות בראש גם הן נפוצות, ועלולות לערער את החשק המיני. הרוב המכריע של בעיות המין נובעות מסוגים רבים של מחלות נוירולוגיות.

שבץ מוחי

שבץ מוחי (פגיעה בכלי דם במוח) נפוץ מאוד בעולם המערבי. הפגיעה מושפעת רבות מאורח חיים. מחסור בפעילות גופנית, תזונה לקויה, סוכרת וגורמים רבים אחרים מעלים את הסיכוי ללקות בשבץ.

רבים מתאוששים לאחר השבץ ומקיימים אורח חיים תקין אולם לעיתים לשבץ יש השפעות על גוף המטופל ועלול ליצור פגיעה מוחית ופגיעה בגפיים. לשינויים אלה יש השלכות על חיי המין.

טרשת נפוצה

טרשת נפוצה זוהי מחלה אשר עשויה להתיש את המערכת החיסונית אשר במסגרתה, נגרם נזק למייאלין (שכבה המכסה את העצב). נזק זה גורם להפרעות בתקשורת בין המוח, חוט השדרה ואזורים פריפריאלים.

מצב זה עשוי ליצור התדרדרת בפעילות העצבית. תהליך זה בלתי הפיך. גברים ונשים רבות מצהירים כי מסוגלים לשמר על חיי מין פעילים. עם זאת, חלק מהחולים, טוענים כי חווים קושי לחוות אורגזמות וגברים אף, מתקשים להגיע לזקפה.

במקרים אלה ניתן לשלב טיפול תרופתי אשר מציע פתרון לבעיות זקפה. ויאגרה נמצאת יעילה במחצית מהמטופלים הסובלים מטרשת נפוצה. קיימות תרופות נוספות אחרות. אם מתעורר כשל בשימוש תרופתי ניתן להעזר במשאבת ואקום או לחילופין זריקות מקומיות.

מחלת פרקינסון

פרקינסון היא מחלה מתקדמת של מערכת העצבים אשר משפיעה על התנועה. המחלה מתפתחת בהדרגה, לעיתים מסתיימת ברעד, בעת מנוחה אשר אינו ניתן לשליטה. בנוסף, ההפרעה מאופיינת בנוקשות והאטה של תנועות הגוף. התסמינים נוטים להחמיר עם השנים.

למרות שלא ניתן לטפל בפרקינסון, תרופות עשויות להקל על התסמינים במידה ניכרת. במקרים מיוחדים, הרופא עשוי להמליץ על התערבות כירורגית להסדרת פעילות איזורים מסויימים במוח כדי לשפר את המצב הרפואי. הקושי בתיאום המתעורר במסגרת המחלה, עלול לגרום לבעיות ביחסי המין ולעיתים אף להגיע לזקפה. טיפולים תרופתיים עשויים לסייע למטופל.

פציעות בעמוד השדרה

פציעות בעמוד השדרה, נגרמות לרוב במסגרת תאונות דרכים, רכיבה ותאונות תעופה. כל אלה עשויים לגרום לשיתוק ואיבוד תחושה באזורים שונים בגוף. התפקוד המיני משפע רבות מכך.

גברים עלולים לאבד את היכולת להגיע לזקפה. עם זאת, אנשים הסובלים מפגיעות בעמוד השדרה מצליחים לשמור על חיי מין פעילים למדי, בעזרתו של הפרטנר לחיים. מטופלים אלה משלבים טיפולי פיזיותרפיה וטיפולים פסיכולוגיים.

גברים לאחר פציעות בעמוד השדרה, אשר רוצים להביא ילדים, יכולים להעזר בשיטות שפותחו לאחרונה לייצור זרע, כגון שפיכה באמצעים אלקטרונים. בשיטה זאת גירוי חשמלי מוחל על אזור הערמונית, דרך פי הטבעת. עלות הטיפול גבוהה.

במקרים אחרים, בהם קיימות פציעות חמורות המשביתות את הפעילות המוטורית בחלקים מסויימים בגוף, חלה פגיעה  משמעותית בחיי המין.

הדמיות רפואיות

שיטות הדמיה מוחית בלתי פולשניות מסוגלות להציג את הפגיעות באזורים האחראיים על עוררות המינית. כיום נעשים מאמצים רבים ליצור פתרונות אשר עשויים לספק מענה לבעיה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן