פגיעה נוירולוגית כתוצאה מחבלה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פגיעה נוירולוגית כתוצאה מחבלה

פגיעה נוירולוגית כתוצאה מחבלהחבלת ראש היא אחד המצבים המסוכנים ביותר בעולם הרפואה, אשר יכולה להוביל לנזק מוחי בלתי הפיך ולנכות קשה. מסיבה זו, כל אירוע של חבלת ראש חייב לעבור בירור מלא, עם או בלי בדיקת CT בהתאם להחלטת הרופאים המטפלים.

בזמן חבלת ראש, הגולגולת מקבלת אנרגיה גדולה מאוד אשר יכולה לעבור פנימה ולגרום לנזק מוחי. הנזקים העיקריים הנגרמים לאחר חבלת ראש הם דימומים ושברים בגולגולת אשר דורשים טיפול רפואי מיידי.

יש לציין שסיכויי החולים משתפרים ככל שהטיפול יינתן מהר יותר, אך לא תמיד ניתן להציל את רקמת המוח הפגועה, ובמקרים רבים נשארים עם נזק ארוך טווח.

הגורמים העיקריים לחבלת ראש

חבלת ראש יכולה להיגרם במקרים רבים, וכל פגיעה בראש עלולה להוביל בסופו של דבר לנזק ארוך טווח. הגורמים העיקריים לחבלת ראש הם:

  • ספורט – מופיעה בדרך כלל אצל ספורטאים, אשר יכולים להתנגש זה בזה, לקבל מכה חזקה מהכדור או למעוד על הראש. אי לכך, ספורטאים בענפים המערבים מגע, כמו אגרוף ופוטבול או בענפי אקסטרים בהם הסיכון לתאונות גדול כמו סקי ורכיבה על אופניים, חייבים לחבוש קסדה על מנת להגן על ראשם.
  • תאונות דרכים – אחד הגורמים החשובים ביותר לחבלות ראש הם תאונות הדרכים. במהלך תאונת דרכים, הראש יכול לנוע קדימה אל אזור השמשה או המושבים, ולקבל מכה חזקה. מאז שהוכנסו לשימוש כריות האוויר, עצמת חבלות הראש אמנם קטנה, אך עדיין תאונות קשות יכולות לגרום לחבלות ראש קטלניות.
  • נפילות – אנשים מבוגרים, ובעיקר כאלה הסובלים מהפרעה ביציבות נמצאים בסיכון מוגבר לנפילות. קיימים מקרים קיצוניים, בהם אותם אנשים יכולים ליפול על הראש, ולסבול מחבלת ראש קשה ביותר.

איך נזהה חבלת ראש קשה?

חבלות ראש אינן דבר נדיר, במיוחד כאשר מדובר בילדים אשר משתוללים או בבני נוער העוסקים בפעילות גופנית. לא כל חבלת ראש גורמת לפגיעה נוירולוגית, אך חשוב מאוד לדעת לזהות חבלות ראש קשות, על מנת לפנות במהרה לחדר המיון ולטפל במצב במידת הצורך.

הסימנים החשובים של חבלת ראש משמעותית הם בלבול וירידה במצב ההכרה, דיכאון ועייפות קשה, סחרחורת וכאבי ראש.

בנוסף, הופעה של בחילות והקאות, איבוד זיכרון או הפרעת זיכרון ואי שקט יכולים גם כן להעיד על חומרת המצב. בילדים, במידה והילד מנומנם יותר מהרגיל, מפסיק לאכול, שקט מדי או רועש מדי יש לפנות באופן מיידי לחדר המיון.

זעזוע מוח

זעזוע מוח הוא מצב האופייני ביותר לאחר חבלת ראש, בו מופיעה ירידה כלשהי ברמת ההכרה, בלבול, הקאות או סימנים קליניים נוספים ללא עדות לדימום תוך מוחי או פגיעה קשה אחרת.

זעזוע מוח מופיע מכיוון שעצמת החבלה כל כך גבוהה עד שהיא גורמת לתנועה מסויימת של המוח בתוך קופסת הגולגולת, אשר מביאה בסופו של דבר להופעת סימנים שונים.

באופן כללי, זעזוע מוח אינו משאיר נזק ארוך טווח, אך לעתים לוקח מספר ימים עד שהשפעות הפגיעה חולפות וניתן לחזור לשגרה.

חשוב לזכור שאמנם זעזוע מוח יחיד אינו מסוכן, אך אירועים חוזרים של זעזועי מוח יכולים בהחלט לגרום לנזקים נוירולוגיים ארוכי טווח, ולכן חשוב מאוד להגן על הראש מפני חבלות.

דימומים מוחיים – המטומות

אחד הסיבוכים החשובים והמשמעותיים ביותר של חבלות ראש הוא הופעה של דימומים מוחיים, הידועים גם בשם המטומות. הדימומים המוחיים מופיעים לאחר שעצמת המכה גורמת לפגיעה קשה בכלי דם (עורק או ווריד), אשר כתוצאה גורם לדימום משמעותי באזורים שונים במוח.

הדימום המוחי גורם להפעלת לחץ על חלקים מסויימים במוח, אשר גורמים לסימנים נוירולוגיים בהתאם לאזור הפגוע. לדוגמא, דימום הלוחץ על המרכז המוטורי במוח, יגרום לחולשה של הצד הנגדי בגוף. קיימים סוגים שונים של דימומים (במקרה של חבלה מדובר בעיקר בדימום אפידורלי, דימום סאבדורלי וקונטוזיות) אשר מאובחנים על ידי בדיקת CT ומטופלים בחדר הניתוח.

מלבד ההמטומות, לאחר חבלת ראש קשה יכולה לגרום לבצקת מוחית, אשר גורמת לעליית הלחץ התוך גולגלתי ולנזק רב. טיפול מהיר ויעיל יכול במקרים רבים להציל רקמת מוח ולאפשר לפצועים יכולת תפקודית מסויימת, ולכן חשוב מאוד להגיע באופן מיידי לחדר המיון לקבלת טיפול.

שברים בגולגולת

עצמת החבלה גורמת לא פעם להופעה של שברים בגולגולת. שברים אלה דורשים טיפול מיידי, וללא טיפול יכול להיגרם נזק קשה ביותר למוח.

האבחנה של השברים נעשית על ידי צילום CT, והטיפול הוא לרוב טיפול כירורגי בו מסירים את חלק הגולגולת השבור (עם או בלי השתלת עצם).

נזק אקסונלי דיפוזי (DAI – Diffuse Axonal Injury)

נזק אקסונלי דיפוזי הוא שם כולל לפגיעה המוחית ארוכת הטווח אשר מופיעה כתוצאה מהתאוצה והתאוטה כתוצאה מהחבלה.

הנזק האקסונלי אינו קשור דווקא לעצמת החבלה, אך בגלל השינויים האנרגטיים המופיעים על רקע שינויי התאוצה נוצר נזק מוחי קשה מאוד.

הנזק האקסונלי הדיפוזי משפיע מאוד על הפרוגנוזה של החולים ועל היכולת התפקודית שלהם לאחר ההחלמה מהפציעה, אך לרוע המזל ברוב המקרים, לא ניתן לזהות אותו על פי תצלומי ההדמיה ויש להמתין עד שהפצועים מחלימים מהפגיעה החריפה.

ראו גם:

פיזיותרפיה בבית למחלימים מדימום מוחי

שיקום נוירולוגי לאחר דימום מוחי

בעיות בתפקוד המיני אצל חולים במחלות נוירולוגיות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן