נוירולוג ילדים – נוירופדיאטריה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

נוירולוג ילדים – נוירופדיאטריה

נוירולוג ילדים – נוירופדיאטריהנוירולוגיה הוא תחום רחב ומגוון, והורים לילדים רבים פונים לנוירולוג ילדים על מנת לטפל בבעיות שונות במערכת העצבים.

קיים הבדל עצום בין ילד למבוגר, וקיים שוני אדיר במחלות השונות אשר יכולות להופיע אצל ילדים לעומת מבוגרים.

בעוד מבוגרים סובלים בעיקר ממחלות כמו שבץ מוחי, או מחלות ניווניות כמו אלצהיימר ופרקינסון, ילדים סובלים ממחלות אחרות כמו אפילפסיה, הפרעות קשב וריכוז והפרעות בהתפתחות והבשלת המוח.

לשם כך, קיימים נוירולוגי ילדים אשר מומחים במחלות של מערכת העצבים בילדים, ומעודכנים במחקרים החדישים ובדרכי האבחנה והטיפול המקובלות.

נוירולוג ילדים יפנה את המטופלים לבדיקות שונות כמו בדיקת EEG, בדיקות הדמיה ובדיקות נוספות על מנת לאבחן מצבים נוירולוגיים שונים הדורשים טיפול.

במידת הצורך, יפנה הנוירולוג את המטופלים אל רופאים המומחים בתחום הנוירולוגיה, כמו במחלות גנטיות מולדות, נוירוכירורגים, מומחים לאפילפסיה ומומחים נוספים.

אפילפסיה

מחלת האפילפסיה מופיעה לרוב לראשונה בגיל הילדות, ולאחר הופעת הפרכוס הראשון מופנים הילדים אל נוירולוג ילדים לשם אבחנה ותחילת טיפול.

במהלך הביקור, הנוירולוג יבצע בדיקה נוירולוגית ויפנה את המטופל לבדיקות נוספות כמו בדיקת EEG, ולעתים גם MRI, במטרה לאפיין את הפרכוס, להעריך את חומרתו ולהחליט באיזה טיפול יש להחליט.

לא תמיד הופעה של פרכוס במהלך הילדות מעידה על מחלת האפילפסיה, ובמקרים רבים לאחר הבירור אצל הנוירולוג והבדיקות השונות מתברר להורים ולילד שלא מדובר באפילפסיה וש"אפשר להיות רגועים".

במקרים אחרים, מתחילים דווקא בטיפול הכולל לרוב טיפול תרופתי בתרופות אנטי-אפילפטיות (כמו טגרטול, קפרה וכו'). חשוב לזכור שבאמצעות טיפול נכון ומתאים, ניתן להקטין באופן משמעותי את הופעת ההתקפים ואף להפסיק לחלוטין את הופעתם, ובכך לאפשר לילדים לקיים אורח חיים תקין יחסית.

הפרעות קשב וריכוז

אחת הפניות השכיחות ביותר אל נוירולוג ילדים הוא בתלונה על הפרעת קשב וריכוז. בשנים האחרונות, יותר ויותר ילדים מאובחנים כסובלים מהפרעת קשב וריכוז ומתחילים בטיפול בתרופות כמו ריטלין וקונצרטה.

במקרים אלו, תפקידו של נוירולוג הילדים הוא לאבחן האם קיימת הפרעת קשב וריכוז, ואם כן מהו הטיפול האפשרי בשבילה. הנוירולוג יקבע איזה תרופה מתאימה ובאיזה מינון, ויעקוב אחר הילד על מנת לראות את השפעת התרופה (לחיוב ולשלילה).

מלבד התרופות, נוירולוג ילדים יכול גם להמליץ למטופלים לפנות לסוגים נוספים של טיפולים, כמו טיפול ברכיבה, סדנאות לשיפור הריכוז וכו'.

יש לציין שבשנים האחרונות מופיע "אבחון יתר" של הפרעת קשב וריכוז ומופיע טיפול מוגזם בריטלין ובתרופות אחרות, ולכן חלק מתפקידו של הנוירולוג הוא גם להחליט באילו מקרים המצב אינו משמעותי ואין צורך להתחיל בטיפול רפואי.

התפתחות נוירולוגית

חלק חשוב ביותר מתפקידו של נוירולוג ילדים הוא אבחון וטיפול של הפרעות התפתחותיות של ילדים. הפרעה בהתפתחות הילד יכולה להופיע במקרים של מומים מולדים, פגות, מסיבות תורשתיות ומסיבות נוספות, ובמקרים אלה יגיעו הילדים אל הנוירולוג לאבחון. קיימים מספר סוגים של איחור התפתחותי:

  • הפרעה בהתפתחות המוטורית – ילדים אשר סובלים מהפרעה בהתפתחות השרירים ומערכת התנועה, אשר יכולה להתבטא בהליכה מאוחרת, חוסר קואורדינציה, הפרעה בטונוס השרירים (רפוי או מוגבר) וכו'. במקרים אלה, יבצעו הנוירולוגים בדיקה נוירולוגית מקיפה, יבדקו את רמת ההתפתחות המוטורית על פי אבני הדרך הידועות ויפנו במקרים מסויימים להמשך בירור (כמו בדיקות הדמיה או ביופסית שריר).
  • הפרעות שפה – הפרעה נוספת אשר יכולה להופיע כהפרעה התפתחותית היא הפרעה בתפקוד השפה ויכולת התקשורת. מדובר בספקטרום רחב הכולל מצבים רפואיים שונים – החל מאוטיזם ועד הפרעות אחרות קלות. במהלך האבחון השפתי, יבצע הנוירולוג מספר מבדקים אשר תפקידם לספק הערכה לגבי התפקוד השפתי בהתאם לגיל.
  • פיגור שכלי – נוירולוגי ילדים יטפלו גם בכל מצב אחר של הפרעה בהתפתחות השכלית ופיגור שכלי. גם במקרים אלה יבצעו הרופאים סוגים שונים של בדיקות ומבחנים על מנת להעריך את הרמה השכלית של הילד.

במקרים רבים, נוירולוגים ימליצו על מסגרת טיפולית מתאימה (כמו חינוך מיוחד או מסגרות אחרות), וסוגים נוספים של טיפול. חשוב לזכור שקיימים מקרים בהם הנוירולוגים יאבחנו גם התקדמות בהתפתחות, ובמקרים אלה יכולים להמליץ גם על העברת הילד למסגרת רגילה והפסקת הטיפול הקיים.

הפרעות נוירולוגיות נוספות

נוירולוגי ילדים מטפלים בכל הפרעה נוירולוגית נוספת אשר יכולה להופיע אצל ילדים. הפרעות אלה כוללות כאבי ראש, הפרעות התנהגותיות, תסמונות נוירולוגיות וכל מצב נוירולוגי אחר אשר דורש בירור נוסף.

ראו גם:

מחלות נוירולוגיות בילדים ותינוקות – אבחון וטיפול

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן