ניתוח מוח

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

חוקרים בדקו האם תאי גזע מדם טבורי יכולים לשפר את חייהם של חולי אטקסיה

ניתוח מוחבדיוק כמו כל איבר אחר בגוף האדם, גם המוח עלול לסבול ממחלות שונות וממצבים רפואיים שונים שבשלב מסוים ייתכן שיעורר את הצורך בביצוע של ניתוח.

מאחר והמוח שולט על כל הפעולות והתפקודים הפיזיים שלנו ועל כל מערכת הרגשות והחשיבה, הרי שישנו אתגר לא פשוט בניתוחי המוח שבא לידי ביטוי בקושי להעניק טיפול תוך פגיעה מינימאלית בתפקודים המוחיים.

החדשות הטובות הן שהודות לידע הרפואי שנצבר במהלך העשורים האחרונים כיום ניתוחי המוח כרוכים בנטילה של סיכון מינימאלי יחסית לעבר.

אילו סוגים של ניתוחי מוח קיימים?

ישנו מגוון רחב ביותר של ניתוחי מוח ומאחר ומדובר על תחום דינמי ביותר המתפתח במהירות, ככל הנראה בעתיד הלא רחוק נזכה לגלות עוד מגוון של טיפולים חדשים.

הבחירה בסוג הניתוח משתנה בהתאם לצורך כשהעדיפות היא לבחור בניתוח שכרוך במינימום של תופעות לוואי ובמינימום של סיכונים. כך למשל ניתן כיום לבצע ניתוחי מוח שבהם לא צריך לפתוח את הגולגולת של המנותח כיוון שניתן לגשת לכלי הדם במוח דרך עורקים אחרים בגוף באמצעות צנתור.

ישנם ניתוחי מוח שניתן לבצע בזמן שהמנותח בערנות מלאה, ישנם שנערכים תחת הנחיית MRI, ישנם ניתוחי מוח שמבוצעים באופן אנדוסקופי ועוד.

מתי מבצעים ניתוחי מוח?

להלן רשימה חלקית של מצבים שניתן לטפל בהם באמצעות ניתוחי מוח:

  • הידרוצפלוס מצב רפואי מסוכן שבו הנוזל המוחי שדרתי מצטבר בחדרי המוח וגורם ללחץ תוך גולגולתי מוגבר. על מנת לטפל בבעיה ניתן להכניס לחולה נקז מיוחד ישירות לחדרי המוח שמטרתו לנקז את עודפי הנוזל לחלל הבטן וכן ניתן לבצע פיום של רצפת החדר השלישי בניתוח אנדוסקופי. נכון להיום ניתוח הוא הטיפול היחיד להידרוצפלוס אך ישנן גם תרופות שמיועדות להביא להאטת קצב הייצור של הנוזל.
  • ניקוז של דימום מוחי – כאשר מתרחש דימום מוחי ישנו צורך לנקז את הדמם במהירות בכדי שלא להגיע למצב של לחץ תוך גולגולתי מוגבר. הניקוז של הדמם מתבצע בניתוח.
  • גידול מוחי ישנו מגוון רחב של גידולים סרטניים שיכולים להתפתח ברקמת המוח. כל עוד מדובר בגידול ראשוני וניתן לכרות את הגידול, מדובר בטיפול המועדף אך במקרים מסוימים מדובר על טיפול הבחירה גם אם מדובר על גרורה של גידול ראשוני שהתפתח באזור אחר בגוף.
  • אפילפסיה בקרב חולים מסוימים שסובלים מאפילפסיה עמידה לתרופות ניתן לשקול ביצוע של ניתוח מוח. מדובר על טיפול רדיקלי יחסית לאפילפסיה שמבוצע רק במקרים חריגים.
  • מפרצת מוחיתמפרצת מוחית היא התרחבות פתולוגית של כלי דם במוח. ההתרחבות יכולה להוביל לדימום מוחי, לתחלואה קשה ואף להוביל למוות של החולים. במפרצת מוחית ניתן לטפל על ידי צנתר שמוחדר דרך עורק במפשעה ומגיע עד למפרצת.

תופעות לוואי של ניתוחי מוח

לא ניתן לדבר באופן כללי על תופעות הלוואי של ניתוחי המוח השונים וזאת כיוון שכל ניתוח מבוצע בטכניקה שונה ולפיכך כל ניתוח כרוך בסיכונים אחרים ובתופעות לוואי אחרות.

כך למשל בניתוח שמיועד לטיפול בהידרוצפלוס בין עשרה לחמישה עשר מהמנותחים צריכים לעבור בשלב מסוים ניתוח חוזר בשל כשל בתפקוד של מערכת הדלף, בסוגים מסוימים של ניתוחי מוח שמתאימים לטיפול במקרים חמורים במיוחד של אפילפסיה המנותחים צפויים לסבול משיתוק בפלג הגוף השמאלי או הימני לאחר הניתוח ועוד.

לאחר הניתוח לרוב צריכים לעבור המטופלים תקופת שיקום שמשתנה בהתאם להיקף הניתוח על מנת להסתגל למצבם החדש. במקרים מסוימים מדובר על תקופה בת מספר ימים בלבד אך לעתים מדובר על כמה חודשים.

אולי יעניין אותך גם:

מכון שיקום לאחר ניתוח מוח

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן