מיגרנות מסייעות בהגנה על המוח – האמנם?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

חוקרים ישראלים בדקו את השפעת חיידקי מעיים על חולי ALS

מיגרנות מסייעות בהגנה על המוח - האמנם?לפי ההערכות, 22-20 אחוז מהנשים ו-12-10 אחוז מהגברים ברחבי העולם סובלים ממיגרנות. למרות השכיחות הגבוהה ולמרות שחוקרים רבים מנסים לפענח את התעלומה, הגורמים למיגרנות עדיין לא ברורים עד תום.

עד כה הועלו שתי תיאוריות עיקריות בנוגע לאטיולוגיה של המיגרנות. התיאוריה הראשונה גורסת כי מקור הכאבים המיגרנוטיים בשיבוש של הפעילות החשמלית התקינה ובמוח והתיאוריה השנייה טוענת כי מקור הבעיה בהיצרות של כלי דם בראש, המובילה לשיבוש אספקת הדם התקינה למוח.

בסקירה חדשה שפורסמה בכתב העת היוקרתי Headache, מציעים החוקרים תיאוריה חדשה ושונה לחלוטין. החוקרים שערכו את הסקירה בחנו מגוון רחב של מחקרים שעסקו בנושא, שפורסמו בין 2014-1990 והגיעו למסקנה כי יתכן שהמיגרנה היא למעשה אמצעי המשמש את הגוף למלחמה ברדיקלים חופשיים.

כיצד מסייעת המיגרנה למלחמה ברדיקלים החופשיים?

על מנת שנוכל להבין כיצד המיגרנה מסייעת למלחמה ברדיקלים החופשיים, יש תחילה להבין מה הם בעצם הרדיקלים החופשיים וכיצד הם עשויים לגרום לנזק למוח. ישנם מספר סוגים של רדיקלים חופשיים הנוצרים בגוף באופן טבעי, כשבעיקר מדובר ברדיקלי חמצן, הנוצרים בתהליך הנשימה התאית. הרדיקלים הם אטומים או מולקולות בעלי אלקטרונים לא מזווגים, הנמצאים במצב לא יציב ולכן תמיד ישאפו למסור או לקבל אלקטרון כדי להפוך ליציבים.

הרדיקלים החופשיים ממלאים מגוון רחב של תפקידים חיוניים כשבין היתר הרדיקלים החופשיים קוטלים חיידקים. יחד עם זאת, הרדיקלים החופשיים אחראיים גם לתהליך ההזדקנות ומסוגלים לפגוע בתאים בריאים. המצב שבו מערכות ההגנה של הגוף לא מצליחות להתגבר על נזקי הרדיקלים החופשיים נקרא עקה חמצונית וכעת מתברר כי ישנה אפשרות שהמיגרנה היא בין "כלי הנשק" שבהם משתמש הגוף כדי להימנע ממצב זה ולתקנו.

המנגנון המסתורי שטרם נחקר

ד"ר בורקום ג'ונתן, פסיכולוג וחוקר כאב מאונ' מיין שבארה"ב הוא החוקר שהוביל את הסקירה המרתקת. הוא בחר לכלול בה בעיקר מחקרים שעסקו בגורמים למיגרנות, כשזיהום אוויר, הפרעות שינה, קולות חזקים ואורות חזקים, הם בין הטריגרים שבחנו המחקרים שנכללו בסקירה. לדבריו של ד"ר בורקום, כל הטריגרים הנ"ל מעצימים את הפעילות של הרדיקלים החופשיים במוח וגורמים לפיכך להפעלת המנגנונים הנלחמים ברדיקלים החופשיים.

ידוע כיום כי במקרים מסוימים חלק מהתסמינים המאפיינים מחלות רבות כמו כאב, חום גבוה או שיעול, לא נובעים ישירות מהזיהום החיצוני אלא מפעילויות שונות שהגוף מבצע במטרה להגן על עצמו מפני הזיהום החיצוני. בהודעה לעיתונות ד"ר בורקום הסביר שהוא מאמין כי ישנה אפשרות שגם המיגרנות הן חלק מהתהליכים שמפעיל הגוף כדי להילחם באיום הטמון ברדיקלים החופשיים. זאת כיוון שמה שמתרחש במוח של אדם הסובל ממיגרנות בזמן התקף מיגרנוטי, תואם את התגובה הפיזיולוגית למחלות שונות.

בזמן התקף מיגרנה משתחררים במוח נוגדי חמצון ובנוסף מופרש המוליך העצבי סרוטונין, כשבמקביל חלה ירידה ברמת הפעילות החשמלית בקליפת המוח. כל התהליכים הנ"ל מובילים לירידה בייצור של הרדיקלים החופשיים וכך הם למעשה מגנים על הנוירונים מפני נזקי החמצון ומעודדים את ההתחדשות שלהם. ד"ר בורקום סבור כי התהליכים השונים הם חלק ממנגנון ביולוגי שטרם נחקר מספיק בהרחבה.

יש לציין כי בשלב זה עדיין מדובר בתיאוריה בלבד. יחד עם זאת, העמקה בהכרת הגורמים השונים לעקה חמצונית במוח, בהחלט עשויה לתרום לפיתוח של דרכים חדשות לטיפול במיגרנות. מעבר לכך, ד"ר בורקום מאמין כי כאשר נבין לעומק את המערכת האינטגרטיבית המסייעת להגן על נוירונים, נוכל להבין כיצד למנוע מחלות ניווניות של מערכת העצבים המרכזית והמוח כמו פרקינסון ודמנציה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן