שימוש בסמארטפון ותסמונת התעלה הקרפלית – מה הקשר

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

האם שימוש בסמארטפון יכול להוביל לתסמונת התעלה הקרפלית?מחקר שנעשה לאחרונה מצא קשר בין שימוש יתר בטלפונים חכמים לבין תסמונת התעלה הקרפלית, אשר גורמת לכאבים שונים ותחושות מוזרות במפרק כף היד ובאצבעות, ייתכן והסיבה לכך טמונה בעובדה כי הקשה מרובה על המקלדת הקטנה של הטלפון החכם, גלילה ולחיצות ממושכות הן אלו שגורמות לתסמונת לצוץ.

מהי תסמונת התעלה הקרפלית?

התעלה הקרפלית ממוקמת בשורש כף היד ודרכה עוברים העצבים והגידים, ביניהם העצב המדיאני אשר אחראי על התנועה של כף היד ועל התחושה בכפות הידיים. כאשר נוצר לחץ על העצב המדיאני, מתחילות תופעות שונות ומשונות, ביניהן: תחושה של נימול באצבעות כף היד, כאבים ביד ובזורע וגם חולשה. הסכנה בתסמונת זו היא חולשה בלתי הפיכה בשרירי כף היד.

מהן הסיבות לתסמונת התעלה הקרפלית?

אנשים אשר עובדים הרבה עם היד, ולרוב בעבודה בה ישנה חזרה תנועתית – כמו הקלדה, כתיבה, גרפיקה וכל סוג של עבודה מול מחשב הדורשת שימוש ממושך במקלדת או בעכבר, נוטים לפתח את התסמונת הקרפלית.

ישנן סיבות נוספות שעשויות לגרום לתופעה זו, כמו השמנה, דלקת של העצם, הריון או חבלה חיצונית. כעת, המחקר החדש שפורסם לאחרונה, מצביעה על שימוש מוגבר בסמרטפונים, כאמצעי נוסף העשוי לגרום לתסמונת.

האם יש קשר בין שימוש בסמרטפון לתסמונת התעלה הקרפלית?

המחקר שנעשה על ידי פיטר וויט, בחן קבוצה של 500 סטודנטים בהונג קונג. התלמידים התחלקו לשתי קבוצות, אלו שעושים שימוש של 5 שעות ומעלה במכשירים סלולריים ואלו שמשתמשים בטלפונים סלולריים פחות מ 5 שעות ביום. כ 54 אחוזים מקבוצת התלמידים אשר עשו שימוש נרחב בטלפונים החכמים, דיווחו על כאבים בשורש כף היד, בעוד רק כ 12 אחוזים מקבוצת התלמידים השנייה דיווחו על כאבים מסוג זה.

כעת, עבר המחקר אל השלב השני, ובודד שתי קבוצות חדשות – אלו שעושים שימוש של 9 שעות ומעלה ביממה, אל מול אלו שעושים שימוש של 3 שעות בלבד. המשתתפים במחקר ענו על שאלונים אשר ניסוי למפות את סוגי הכאבים ואת המיקום המדוייק של הכאב, במקביל אל בדיקות אולטרסאונד.

המחקר מצא כי אלו אשר עשו שימוש של 9 שעות ביום במכשירים סלולריים סבלו מכאבים משמעותיים. על אף שהמחקר לא הצביע בצורה בהירה על התפתחות של תסמונת התעלה הקרפלית במהלך המחקר, הרי שהחוקר פיטר וויט סבור, כי לאורך תקופת זמן גדולה יותר, תסמונת זו עשויה להתפתח באחוזים גבוהים יותר.

האם ניתן למזער את הסיכויים להופעת התסמונת הקרפלית?

על פי המחקר, עיקר הסיבה לכך שמתפתחת תסמונת התעלה הקרפלית הינה בשימוש החוזר באותן תנועות בשילוש של גודל המכשיר. למרות שהיום יצרניות הסמרטפוניים מציגות בעל שנה מכשירים גדולים יותר, הרי שעדיין מדובר בגודל מזערי המצריך מן המשתמש לעוות את כף היד על מנת לעשות שימוש במכשיר.

על מנת למזער את הסיכונים להתפתחותה של תסמונת התעלה הקרפלית, ההמלצה היא להוריד את שעות השימוש היומי בסמרטפונים למינימום האפשרי ולדאוג לשמור על פרק כף היד ישר ככל שניתן. בנוסף, מומלץ לעשות מנוחה קבועה מעת לעת, על מנת למנוע לחץ על העצב המדיאני.

סביר להניח כי מרבית מן המשתמשים ברחבי העולם בטלפונים חכמים אינם עושים זאת כתשע שעות ביממה, כפי שעשו המשתתפים במחקר. יחד עם זאת, מומלץ לשמור על זמני מנוחה קצובים ולנסות למזער את השימוש בטלפונים החכמים למינימום האפשרי. אלו, בהחלט יוכלו לסייע לנו לשמור על מפרק כפות הידיים שלנו ובכך למזער את הסיכונים מלפתח את תסמונת התעלה הקרפלית.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן