שינוי מבטא לאחר ניתוח בלסת בעקבות תסמונת נוירולוגית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

שינוי מבטא לאחר ניתוח בלסת בעקבות תסמונת נוירולוגיתליסה אלמיה היא טקסנית ממוצא מקסיקאי, אך לא ניתן לקבוע זאת כשהיא פותחת את הפה ומתחילה לדבר. היא עברה ניתוח בלסת התחתונה בתחילת שנת 2016, והתעוררה ממנו עם מבטא בריטי שלא חלף.

"בהתחלה לא שמתי לב לזה", היא מספרת "אך בעלי אמר לי שאני מדברת מצחיק. המנתח שלי סבר שמדובר בתופעת לוואי של הניתוח, וכי המבטא ייעלם עם ההחלמה". אך המבטא החדש לא חלף, וליסה התייעצה עם ד"ר טובי ילטהו, נוירולוג.

אבחון מקיף

ד"ר ילטהו אבחן את ליסה עם תסמונת מבטא זר, מצב נדיר ביותר שבו אנשים מדברים במבטא שונה, בדרך כלל לאחר חבלת ראש או שבץ. במקרים מסוימים, כמו שלה, לא קיימת סיבה ברורה להפרעה. קיימים כבר כמאה מקרים ידועים של תסמונת מבטא זר במאה השנים האחרונות, וד"ר ילטהו מדווח שברוב שנות עבודתו כנוירולוג, לא נתקל במצב כזה.

הוא ביצע סדרת בדיקות נוירולוגית מלאה, מתוך ניסיון לקבוע את ה"איך" וה"למה" של המצב, אך לא הצליח להסבירו. הוא קבע שליסה אינה סובלת מפגיעה מוחית, לא עברה אירוע מוחי, ולא התעוררו כל סיבוכים מהניתוח שלה.

מצב נדיר

תסמונת מבטא זר היא מצב נדיר ביותר במהלכו פגיעות מוחיות משנות את דפוס הדיבור של האדם, וגורמות לו לדבר במבטא אחר. המקרה הידוע הראשון דווח בשנת 1941, כשאישה נורבגית סבלה מפציעות רסיסים במוח במהלך הפצצה גרמנית, והתחילה לדבר במבטא גרמני.

מומחי תסמונת מבטא זר מסבירים שמדובר בירידת ערך השליטה המוטורית. דיבור הוא אחת הפעולות המורכבות ביותר אותן אדם מבצע, ומרכזים רבים במוח מעורבים בתיאום עם חלקים נעים רבים.

אם אחד או יותר מהם נפגם, המצב עלול להשפיע על העיתוי, ההיגוי ומתח הדיבור. במובן מסוים, אין מדובר בליקוי תקשורת, שכן אדם הסובל מההפרעה יכול לדבר היטב ובאופן ברור, אך התסמונת עשויה להציב קשיים פסיכולוגיים לסובלים ממנה.

"המבטא אינו מגדיר אותי"

אדם עם תסמונת מבטא זר חווה תגובות של סילוק המבטא, השהייתו וניסיונות נואשים לשוב למבטא הרגיל שלו, שכן מבטא הוא חלק מהזהות האישית, ושינויו מוביל לזהות אחרת. ד"ר ילטהו הסביר לליסה שמשהו מתרחש במוחה, המפעיל את המבטא הזר.

טיפול הריפוי בדיבור אותו עברה ליסה מתוך ניסיון להשיג הקלה ולהשיב את המבטא האמריקאי שלה סייע מעט, אך היא לא שבה לדבר במבטא טקסני, והיא לגמרי בסדר עם זה. "נוח לי להישאר איך שאני", היא מספרת "המבטא אינו מגדיר את מי שאני, ואני עדיין אותו אדם שהייתי לפני הניתוח. אני פשוט מדברת באופן שונה".

בני משפחתה של ליסה, שבתחילה סברו שהיא מתבדחת, ובהמשך נבהלו מהמצב, התרגלו אליו כעת, ובזכות השלווה בה היא מקבלת את ההפרעה, גם הם משלימים עימו. היא מקווה יום אחד לקבל בחזרה את קולה האמיתי, אך עד אז, היא לומדת להתענג על המבטא החדש שלה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן