תסמונת הנעילה- תופעה נוירולוגית חריגה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תסמונת הנעילה- תופעה נוירולוגית חריגה

תסמונת הנעילה- תופעה נוירולוגית חריגהתסמונת הנעילה הנה תופעה נוירולוגית חריגה המתבטאת בשיתוק מלא של כלל שרירי הגוף הרצוניים, למעט היכולת להניע את העיניים. בשונה ממצב בו המטופל שרוי בקומה, אנשים הלוקים בתסמונת הנעילה נמצאים בהכרה מלאה ומודעים לחלוטין למתרחש סביבם, כאשר הם מסוגלים לתקשר עם סביבתם הקרובה אך ורק באמצעות תזוזת העיניים.

תסמונת זו נגרמת כתוצאה מפגיעה באזור הממוקם בגזע המח הנקרא פונס המכיל נתיבים עצביים אשר מטרתם להעביר מידע לאזורים שונים בגוף. מכיוון שמדובר בפגיעה בחלקו התחתון של המח הרי שלא נגרם כל נזק קוגניטיבי לתפקוד המח וקליפת המח ממשיכה לתפקד כרגיל.

גורמים אפשריים המובילים לתסמונת הנעילה

כאמור, תסמונת הנעילה הנה תוצר של פגיעה באזור הפונס הממוקם בגזע המח, כאשר חל שיבוש בתפקודם של אותם  נתיבים עצביים האחראיים על העברת מידע מחלקי המח השונים דרך חוט השדרה ומשם לשאר שרירי הגוף. יחד עם זאת, נוצרת פגיעה גם במרכזי המח החיוניים לתפקוד תקין של השרירי הפנים, לרבות דיבור ואכילה.

פגיעה באזור הפונס נובעת לרוב כתוצאה משבץ מוחי המוביל למצב של חוסר זרימת דם למח. אולם, טיפול מהיר ויעיל במקרה של שבץ מוחי עשוי למנוע מצב זה. גורמים נוספים העלולים לגרום לתסמונת זו הם- חבלת ראש טראומתית, גידול באזור המח, זיהום תוך מוחי, או פגיעה עצבית במח כתוצאה ממחלה זו או אחרת.

תסמונת הנעילה-תסמינים וגורמי סיכון

תסמונת הנעילה מתבטאת בשיתוק מוחלט של שרירי הגוף השונים למעט שרירי העיניים, כך שאנשים הלוקים במחלה אינם מסוגלים לדבר ללעוס או ללכת ותלויים בטיפול סיעודי צמוד. אולם, במקרים נדירים תסמונת זו מתבטאת בפגיעה טוטאלית של כלל שרירי הגוף, כאשר גם תזוזת העיניים איננה מתאפשרת.

עם זאת במקרים מועטים השיתוק אינו מוחלט, כאשר מלבד תנועתיות העיניים, ישנם שרירים מסויימים בגוף בעיקר באזור הפנים אשר ממשיכים לפעול באופן רצוני, אולם באופן חלקי ביותר.

תסמונת זו תוקפת גברים ונשים כאחד ועלולה להופיע הן בקרב צעירים והן בקרב מבוגרים, אולם ברוב המקרים אנשים מבוגרים נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות בה, שכן היא נגרמת לרוב כתוצאה משבץ או מדימום תוך מוחי, תופעות הנפוצות לרוב בקרב אנשים מבוגרים.

אבחון תסמונת הנעילה

תסמונת הנעילה מאובחנת לרוב על ידי בדיקות קליניות, כאשר בתחילה יש לבצע בדיקות שונות על מנת לשלול תופעות נוספות הנלוות למחלה, כאשר בדיקת mri עשויה לחשוף את הנזק שנגרם לאזור הפונס בגזע מח ובדיקת אנגיוגרפיה חושפת את קרישי הדם אשר הצטברו בתאים השונים בגזע המח.

על מנת לאשר כי לא נגרם נזק קוגניטיבי למח, מתבצעת בדיקת eeg, אשר מודדת את הפעילות החשמלית במח, שכן בדיקה זו חושפת פעילות תקינה של תפקודי המח בקרב  אנשים הלוקים בתסמונת זו.

כיצד ניתן לטפל בתסמונת הנעילה

תסמונת הנעילה הנה תופעה מורכבת המצריכה טיפול מעמיק המתפרש על פני כמה מישורים, כאשר הטיפול הראשוני מתמקד במיגור גורמי הסיכון אשר הובילו להיווצרות התסמונת. שכן במקרים רבים תסמונת זו הנה תוצר של שבץ מוחי, כך שיש לטפל באותם תסמינים המעורבים בכך בין אם מדובר בלחץ דם גבוה, כולסטרול או בעיות בלב.

מעבר לכך, הלוקים בתסמונת זו עוברים הליך שיקומי ממושך, זאת במטרה לאפשר למטופל לתקשר באופן המירבי עם סביבתו הקרובה, כאשר במהלך השנים פותחו אמצעים טכנולוגיים רבים המאפשרים זאת, כדוגמת התקן אינפרה אדום המחובר לעיניים המאפשר ללוקים בתסמונת זו להשתמש ביישומי המחשב השונים באמצעות קול מלאכותי.

מעבר לכך, מאחר ושרירי העין משמשים כאמצעי תקשורת עיקרי ומשמעותי עבור הלוקים במחלה זו הרי שחשוב שבני משפחתו של החולה יקפידו על תקשורת עינית תקינה עמו, זאת באמצעות תנועות עיניים מוסכמות מראש, כך שתזוזה מסויימת של העין  מסמלת מילה כלשהי, כמו- כן לא, ועוד.

הליך השיקום עבור הלוקים במחלה נמשך לאורך זמן, כאשר חלקם נותרים משותקים לצמיתות ואילו רבים מצליחים לתפעל באופן חלקי את שרירי הגוף השונים, לרבות יכולת הדיבור, אולם ברוב רובם של המקרים יכולת זו איננה חוזרת באופן מלא.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן