שיקום בבית המטופל אחרי ניתוחי מוח

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

שיקום בבית לאחר ניתוח מוח

ניתוחי מוח נעשים במקרים בהם האיבר החשוב ביותר בגוף האדם ניצב בפני מחלה, בעיה או מצב בריאותי שנוטים להיות מסכני שיקום בבית לאחר ניתוח מוחחיים. למרות שעם ההתפתחויות הטכנולוגיות של העשורים האחרונים חוקי המשחק ביחס לניתוחים השתנו, כך שניתן לבצע אותם ביעילות גדולה ובסיכון מופחת, עדיין הצפי במקרים רבים הוא לתהליך מורכב הדורש תקופת שיקום.

השאלה שצריכה להישאל בשלב הזה היא מהי המסגרת המומלצת לעבור את השיקום הזה. במאמר הבא נתייחס למאפיינים וליתרונות המגוונים של שיקום בבית, שמתאים כמו כפפה ליד לצרכים ולדרישות של אנשים המשתקמים מניתוח מוח.

מה כולל שיקום לאחר ניתוח מוח?

שיקום לאחר ניתוח מוח צפוי להימשך תקופה ארוכה, שיכולה להגיע גם לחודשים שלמים. הסיבה לכך היא שמדובר כאן בשיקום הנעשה בחזיתות שונות ומשלב בדרך כלל טיפולים מענפים מגוונים. זה מתחיל כמובן עם המענה הנוירולוגי, עם טיפול הדרגתי להחזרת מצבו הנוירולוגי של האדם לתפקוד תקין ככל האפשר, או לחלופין מתן הרגלים לתפעול המוח במצב ה"חדש".

שיקום לאחר ניתוח מוח נעשה, במצב האופטימלי, על ידי רופא המומחה לשיקום שמרכיב את תוכנית הטיפולים האישית, מלווה אותה ואחראי על השילוב של בעלי המקצועות הרפואיים והפרא רפואיים השונים. מכיוון שפגיעה מוחית או התאוששות לאחר ניתוח כרוכים כמעט תמיד בפגיעה מסוימת ביכולת ההתניידות והתנועה הפיזית של האדם, גם טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ומסגרות משלימות עשויים להיות רלוונטיים מאוד, כשחלק מרכזי בהם הוא לעיתים תרגול ומתן דגשים לביצוע נכון של פעולות שונות בשגרת היום-יום.
שיקום עשוי לכלול בתוכו טיפולי נפש, דוגמת מענה פסיכולוגי, וכן סיוע סוציאלי לאדם המשתקם ולבני משפחתו. אסור לשכוח שהוא ניצב כאן בפני מצב חדש לחלוטין, חש פעמים רבות מוגבל ועלול לחוש ירידה בדימוי העצמי, בביטחון ובתחושת המסוגלות.

מה השיקולים לטובת שיקום בבית?

ליתרונות של שיקום לאחר ניתוח מוח ניתן להוסיף כמה מעלות אחרות הרלוונטיות לשיקום בבית, מסגרת שהופכת לנפוצה יותר ויותר בישראל ובעולם מכמה סיבות. שיקום בבית נחשב לרוב לבטוח יותר, בין השאר מכיוון שבבית – להבדיל ממוסדות השיקום למיניהם – פוטנציאל החשיפה לזיהומים ולחיידקים שונים הוא מינימלי. בנוסף לכך הטיפולים נעשים בסביבה שלרוב היא הבטוחה עבור האדם, לתחושתו שלו, מה שעשוי להגדיל את המוכנות שלו לשתף פעולה ולהתמיד בתוכנית הטיפולים שהוגדרה מראש.

חברות בולטות בשדה המשחק עשויות לפעול בזמינות גבוהה, הן מבחינת מועד תחילת הטיפול (לעיתים יום או יומיים לאחר השחרור מבית החולים) והן בכל הנוגע לתדירות הטיפולים עצמם. יש בעלי מקצוע שנמצאים בכוננות בכל עת או זמינים להעניק סיוע, בצורה ישירה או טלפונית, 24 שעות ביממה. כתוצאה מכך האדם המשתקם יודע שיש כתובת אליה הוא יכול לפנות בכל עת ולקבל מענה הולם.

שיקום נוירולוגי לאחר ניתוח מוח הוא לרוב הדרגתי. ככל שהזמן עובר, הציפיה היא שיכולת התפקוד העצמאי של האדם ישתפר והוא יוכל לשלב את הטיפולים עם שגרת החיים, המשפחה או אפילו העבודה. גם במישור הזה אפשר להצביע על היתרונות המובהקים של שיקום בבית, שפשוט פי כמה לשילוב מסיבות ברורות. הוא אף מקל מאוד על האפשרות של בני המשפחה לבקר את האדם המשתקם, ללוות אותו בתהליך או אפילו לקחת חלק בטיפולים.

לקריאה נוספת:
Rehabilitation After a Brain Injury
Care and Recovery after Brain Surgery
A home program of rehabilitation for moderately severe traumatic brain injury patients. The DVHIP Study Group

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן