מיוקלונוס

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מיוקלונוסמיוקלונוס הוא תנועה פתאומית, קצרה ובלתי רצונית של קבוצת שרירים מסוימת או של שריר אחד בלבד.

במקרים מסוימים מיוקלונוס יכול להיות תוצאה של תהליך טבעי כמו למשל במקרה של שיהוק, אך במקרים רבים אחרים הוא יכול להיות גם תסמין של בעיה נוירולוגית מסוימת. בחלק מהמקרים המיוקלונוס יכול להופיע בתבנית מסוימת שתהיה מסודרת ורציפה ובחלק מהמקרים הקפיצה האופיינית מופיעה ללא כל סדר או רצף מסודר.

מה הם הגורמים למיוקלונוס?

ישנו מגוון רחב ביותר של גורמים למיוקלונוס. בין היתר מדובר על הגורמים הבאים:

 • נזק מוחי שנגרם בעקבות מחסור בחמצן למוח שמוביל לעצירה זמנית של הלב או של פעולת הנשימה.
 • ישנם סוגים רבים של אפילפסיה כמו למשל תסמונת לנוקס-גסטו שיכולים לבוא לידי ביטוי במיוקלונוס.
 • ישנן מחלות גנטיות רבות שבהן מיוקלונוס מהווה את אחד מהתסמינים המרכזיים.
 • הפגיעה המוחית יכולה להיות תוצאה של גידול ממאיר במוח.
 • במקרים מסוימים מקור התסמין הוא בפגיעה מוחית שמקורה בהרעלה שנגרמה כתוצאה משימוש בתרופה מסוימת או מחשיפה לחומרים כימיים מסוימים.
 • המיוקלונוס יכול להופיע בעקבות פגיעת ראש או פגיעה בחוט השדרה.
 • הפגיעה הנוירולוגית יכולה להיות תוצאה של שימוש בסמים מסוימים.
 • מחלות נפוצות יחסית שיכולות לבוא לידי ביטוי בין היתר במיוקלונוס הן אלצהיימר, פרקינסון, זאבת אדמנתית מערכתית ועוד.

כיצד המיוקלונוס בא לידי ביטוי?

המיוקלונוס יכול לבוא לידי ביטוי במגוון רחב ביותר של דרכים להלן:

 • ההתקפים האופייניים לאפילפסיה מיוקלונית של גיל הנעורים יערבו את החלק העליון של הזרועות, את הכתפיים ואת הצוואר. לרוב ההתקפים יופיעו זמן קצר לאחר ההתעוררות משינה.
 • מיוקלונוס שמקורו בבעיה באספקת החמצן למוח לרוב יבוא לידי ביטוי בהתכווצויות שרירים שיוחמרו במהלך הפעלת השרירים או בזמן מאמץ. השרירים המושפעים לרוב יהיו שרירי הרגליים, הזרועות, הפנים והשרירים שאחראיים על הפקת הקול.
 • מיוקלונוס של החך הוא סוג מיוחד של מיוקלונוס שבא לידי ביטוי בהתכווצות ריתמית סדירה של החך הרך שלרוב מלווה בהתכווצויות לא רצוניות של הלשון, הגרון והסרעפת. במקרים מסוימים ההתכווצויות יכולות להתרחש כמאה וחמישים פעמים בדקה אחת.
 • מיוקלונוס יכול לבוא לידי ביטוי בפגיעה בשיווי המשקל.
 • במקרים מסוימים ההתכווצויות של השרירים יכולות להתרחש במהלך השינה בלבד, באחרים התסמין יופיע רק לאחר אירוע חיצוני כמו למשל בנוכחות רעש חזק במיוחד או לאחר הפתעה של החולה ועוד.

כיצד מאבחנים מיוקלונוס?

תהליך האבחון אמור לספק מידע בנוגע לגורם למיוקלונוס. בתחילת תהליך האבחון יהיה צורך לתחקר את המטופל בנוגע לאופי של המיוקלונוס שהוא סובל ממנו. בין היתר יש לברר אילו שרירים מעורבים, באילו מצבים מופיע התסמין, מה היא מידת החומרה שלו ועוד. לאחר מכן, בהתאם להסתמנות הקלינית הספציפית שמציג החולה, יש לערוך בדיקות שונות על מנת לשלול מצבים מסוימים ולאתר את הגורם הברור לתסמין זה.

בין היתר יש לבצע מספר בדיקות נוירולוגיות, בדיקות של הולכה עצבית, לבדוק אילו תרופות נוטל החולה, לאבחן מצבים של פגיעה מוחית באמצעות בדיקות הדמיה מסוג MRI או CT מוח ועוד.

כיצד מטפלים במיוקלונוס?

הטיפול במיוקלונוס מתבסס ברובו על מתן תרופות מסוימות שמשמשות לרוב גם לטיפול בפרכוסים אפילפטיים. רוב התרופות מיועדות להביא להפחתה במידת החומרה של התסמין ולהפחתה בתדירות שלו. בין היתר מדובר על פניטואין, ברביטורטים, ופרימידון.

כמו כן, במידה ונמצא בתהליך האבחון כי מקור המיוקלונוס הוא בבעיה מטבוליטית או תוצאה של נטילת תרופות מסוימות, הרי שהטיפול יתבסס על הימנעות מצריכת התרופה הרלוונטית או טיפול בבעיה המטבוליטית ופחות על מתן תרופות חדשות.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן