נוירוגריאטריה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

נוירוגריאטריהנוירוגריאטרים הם רופאים העוסקים בנוירולוגיה של הקשישים, המתאפיינת בעיקר בהפרעות זיכרון, דמנציה ומחלות נוירודגנרטיביות. הנוירוגריאטריה הוא אחד התחומים החשובים ביותר ברפואה, מכיוון שכמעט כל קשיש זקוק לעזרה בתחום הנוירולוגי, ויש צורך משמעותי במומחים אשר יספקו למטופלים את הבירור הרפואי והטיפול הטובים ביותר.

תפקידו של הנוירוגריאטר

הגיל השלישי מתאפיין במספר הפרעות נוירולוגיות, אשר דורשות טיפול מיוחד. חשוב לזכור שטיפול באנשים קשישים אינו דומה לטיפול אצל צעירים, ומכיוון שמדובר במחלות שונות ובהשפעה אחרת על התפקוד היום יומי, מדובר בתחום רפואי נפרד אשר דורש הבנה רב מערכתית.

מצד אחד, הנוירוגריאטר חייב להבין את המחלות הנוירולוגיות, האבחנות האפשריות והשפעתן על הקשישים. מצד שני, חשוב מאוד גם להבין מהו התפקוד היום יומי של הקשיש, מהו התפקוד הרצוי עבור אותו מטופל, האם הוא צריך עזרה בתחומים מסויימים, האם קיימות מגבלות (כמו לדוגמא מגבלה בנהיגה) וכו'.

הפרעות נוירולוגיות בגיל השלישי

הגיל השלישי מתאפיין בירידה ביכולות תפקודיות בכל התחומים, וכאשר מדובר בהפרעות נוירולוגיות, אנשים קשישים סובלים בעיקר ממספר מצבים:

  • ירידה קוגניטיבית – ההפרעה החשובה ביותר המטופלת על ידי נוירוגריאטרים היא ירידה קוגניטיבית. כמעט כל קשיש סובל מירידה קוגניטיבית, אשר מתבטאת בהפרעות זיכרון, הפרעות בהתמצאות במרחב והפרעות בתפקוד היום יומי. במקרים אלה, פונים המטופלים אל הנוירוגריאטרים על מנת לעבור בירור מקיף למצב, לאבחן האם קיימת דמנציה, מהי סוגה ולטפל בה במידת הצורך.
  • מצב לאחר שבץ מוחי – שבץ מוחי הוא מצב שכיח בקרב קשישים, וגורם בדרך כלל להפרעה תפקודית ולעתים לנכות קשה. קיימים מקרים רבים שגם לאחר מאמצי שיקום, חולי השבץ לא "חזרו לעצמם", ועדיין סובלים מקושי תפקודי אשר דורש במקרים רבים עזרה. במקרים אלו, תפקידו של הנוירוגריאטר הוא להעריך את מצבם של החולים, את יכולתם התפקודית ולהמליץ על עזרה מתאימה.
  • הפרעות תנועה ושיווי משקל – קשישים רבים סובלים מהפרעות בתנועה ובשיווי המשקל, בין אם על רקע שחיקת סחוס ומחלות אורתופדיות אחרות, ובין אם על רקע הפרעה נוירולוגית. במקרים רבים מגיעים קשישים למרפאה הנוירוגריאטרית על מנת לברר את מקור ההפרעה, ולקבל טיפול במידה ומדובר בהפרעה נוירולוגית.

טיפול בחולי דמנציה ואלצהיימר

מחלת הדמנציה היא מחלה קשה ביותר, הגורמת לירידה הדרגתית ברמה הקוגניטיבית אשר בסופו של דבר מסתיימת בחוסר תפקוד מוחלט. המחלה השכיחה ביותר הגורמת לדמנציה היא מחלת האלצהיימר, אך דמנציה יכולה גם להופיע על רקע סיבות נוספות, כמו לדוגמא פגיעה באספקת הדם למוח (דמנציה ווסקולרית).

חולי דמנציה מגיעים לבירור אצל נוירוגריאטר על מנת להעריך את מצבם הכללי, לבדוק את רמתם הקוגניטיבית ואת יכולתם התפקודית ולהמליץ על טיפול במידת הצורך. במהלך הבירור, מנסים לקבוע האם קיימת דמנציה ומהו סוגה, ולהעריך כמה זמן המטופל יישאר תפקודי. בנוסף, הנוירוגריאטרים יכולים להמליץ על קבלת עזרה או על העברת המטופלים למוסד גריאטרי מתאים.

הבירור והטיפול המתבצעים במרפאה הנוירוגריאטרית

לא כל מטופל הסובל מהפרעת זיכרון סובל גם מדמנציה, ואחד מתפקידיו החשובים ביותר של הנוירוגריאטר הוא להעריך את מצב הזיכרון של המטופלים, ולקבוע האם מדובר בדמנציה או בהפרעת זיכרון אחרת. בדרך כלל, המטופלים אשר מגיעים להערכה של רמת זיכרון הם במצב טוב יותר מאשר המטופלים אשר באים להעריך דמנציה, אך אצל כולם חשוב לבצע בירור מקיף ומעמיק על מנת לעמוד על מצבם הרפואי. הבירור של מצב קוגניטיבי כולל:

  • בדיקה נוירופסיכולוגית – בדיקה הכוללת סוגים שונים של מבחנים נוירופסיכולוגיים, אשר מספקים מידע מדוייק לגבי היכולות הקוגניטיביות והתפקודיות של המטופל. המבחן הקוגניטיבי הנפוץ ביותר הוא מבחן מיני-מנטל, אשר מספק הערכה למצב הקוגניטיבי הכללי של המטופל, ומבוצע כמעט בכל הערכה נוירוגריאטרית. כאשר רוצים להעמיק, מבצעים מבחנים נוירו-פסיכולוגים נוספים במטרה לאבחן באופן מדוייק מהי ההפרעה וכיצד ניתן לטפל בה.
  • בדיקות דם – במקרים רבים יבקשו הנוירוגריאטרים את תוצאות בדיקות הדם, על מנת להעריך את הבריאות הכללית ואת מחלות הרקע (כמו סוכרת, כולסטרול גבוה וכו') אשר יכולות לגרום גם כן להפרעות נוירולוגיות.
  • בדיקות הדמיה – בדיקת CT ראש מתבצעת לרוב על מנת לראות את מבנה המוח ולהעריך את המצב הכללי. בדרך כלל, אצל חולים הסובלים ממחלות נוירודגנרטיביות ניתן לראות אטרופיה (דלדול) של רקמת המוח וממצאים רדיולוגיים נוספים המסייעים בהערכה הנוירוגריאטרית.

 

אולי יעניין אותך גם:

האם טכניקות גריה מוחית יעילות לטיפול בהפרעות נוירולוגיות?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן