מה תפקידו של נוירוכירורג?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

נוירוכירורגים

נוירוכירורגיםנוירוכירורגים הם הרופאים האחראים על ביצוע ניתוחי מוח וחוט שדרה, וכחלק מתפקידם הם מטפלים בעיקר במקרים של חבלות ראש, גידולים ומחלות חוט שדרה.

תחום הנוירוכירורגיה הוא תחום מתפתח מאוד, אשר עושה שימוש בטכנולוגיה חדשנית המספקת אפשרות להעניק למטופלים טיפול כירורגי מתקדם, ממוקד ויעיל.

מכיוון שהמוח הוא איבר רגיש ביותר, אשר כל פגיעה בו עלולה לגרום להפרעה תפקודית עתידית, במהלך הניתוחים הנוירוכירורגים משתמשים בסוגים רבים של אמצעים טכנולוגיים על מנת לשפר את הגישה למוח, להתמקם במקום הנכון תוך פגיעה מינימלית במבנים חשובים, לאפשר זיהוי של מבנים אנטומיים ולשמר אותם ולסייע למנתחים לבצע את הפעולות הכירורגיות בעדינות הנדרשת.

לאורך השנים חלה התקדמות מרשימה ביותר ביכולת הנוירוכירורגים, וכיום ניתן לבצע ניתוחי ראש רבים תוך השארת נזקים מינימליים (ולפעמים גם ללא השארת נזקים משמעותיים בכלל) בטווח הארוך.

הסרת גידולי ראש

אחד התחומים המשמעותיים והחשובים ביותר בנוירוכירורגיה הוא הסרת גידולי מוח.

קיימים מספר סוגים של גידולים מוחיים, אשר יכולים להיות שפירים או ממאירים ולגרום להופעת הפרעות נוירולוגיות שונות. לאחר זיהוי הגידול באמצעות צילום הדמיה (בדרך כלל MRI), מחליטים הנוירוכירורגים האם לנתח אותו, וקובעים ניתוח להסרתו.

מכיוון שהגידול גודל לעתים בתוך רקמת המוח, ובמקרים אחרים לוחץ עליה, על הנוירוכירורגים להיזהר מפני פגיעה במבנים אנטומיים חשובים, אשר יכולים לגרום להישארות של נזק ארוך טווח. במקרים מסויימים, הגידול נמצא בתוך מרכזים מוחיים חשובים, או לוחץ עליהם, ואז אין ברירה אלא להשאיר נזק כלשהו על מנת להסיר את הגידול במלואו.

מבחינת הסיכויים, ברוב המקרים בהם מדובר בגידול שפיר, סיכויי ההצלחה של הניתוח וההישרדות של המטופלים גבוהים מאוד, לעומת זאת, קיימים מקרים בהם מדובר בגידולים ממאירים ובהם הפרוגנוזה של המטופלים פחות טובה.

טיפול בחבלת ראש

חבלת ראש היא אחד המצבים הנפוצים ביותר באירועי טראומה, והנוירוכירוגים אחראים על אבחון הבעיה והטיפול בה.

במקרים רבים של תאונות דרכים, נפילות ומצבים נוספים מופיעה חבלת ראש אשר דורשת טיפול כירורגי. לאחר ייצוב המטופל, אחד השלבים הראשונים בטיפול בחבלת ראש הוא ביצוע בדיקת CT על מנת לקבל מושג אודות הבעיה המוחית שהופיעה ודימומים.

במקרה הצורך, ובעיקר במקרים בהם מופיעים דימומים מוחיים יש צורך לבצע ניתוח על מנת לנקז את הדימום ולהוריד את הלחץ התוך גולגלתי.

במקרים אחרים, מבצעים הנוירוכירורגים ניתוח להכנסת מכשיר למדידת הלחץ התוך גולגלתי, אשר תפקידו לעזור לנטר את הלחץ בקופסת הגולגולת על מנת לאבחן בזמן את החמרת המצב.

נוירוכירורגיה אנדווסקולרית – צנתורים

תחום הנוירוכירורגיה האנדווסקולרית הוא תחום מרתק, בו מבצעים פרוצדורות פולשניות בתוך המוח על ידי הכנסת צנתרים תחת אמצעי שיקוף.

בדרך זו, ניתן לבצע טיפולים שונים מבלי לפתוח את הגולגולת, ותוך יצירת נזק מינימלי למטופל. צינתורי המוח מתבצעים בדרך כלל אצל חולים עם שבץ מוחי או במקרים של מפרצות, ובשנים האחרונות מפתחים דרכים נוספות לבצע פרוצדורות שונות באמצעים אנדווסקולריים.

בזכות הצנתורים, נהנים המטופלים מפרוצדורה "נקייה" יותר, עם פחות כאבים ופחות סיכון להישארות של הפרעות נוירולוגיות עתידיות.

נוירוכירורגיה פונקציונלית

נוירוכירורגיה פונקציונלית הוא תחום המשלב נוירוכירורגיה עם נוירופיזיולוגיה, ובו באמצעות השתלת אלקטרודות במוח ניתן לטפל במחלות נוירולוגיות שונות.

השימוש החשוב והמשמעותי ביותר של ניתוחים מסוג זה הוא במחלת הפרקינסון, בפרוצדורה הנקראת גירוי מוחי עמוק (Deep Brain Stimulation – DBS).

בטיפול זה, מכניסים אל מוחם של החולים אלקטרודה אשר מאפשרת לשלוט בהפרעות התנועה הנגרמות כתוצאה מהמחלה, ובאמצעותה זוכים החולים לשיפור משמעותי ביותר ביכולת המוטורית שלהם. לאחר הפעלת האלקטרודות, הנוקשות, הרעד והפרעת התנועה ממנה סובלים החולים מופחתת באופן משמעותי, והחולים זוכים מחדש ברמה מסויימת של איכות חיים.

מלבד מחלת הפרקינסון, ניתן לטפל בניתוחים דומים גם באפילפסיה ובמחלות נוספות, ובאופן כללי גירוי מוחי עמוק נחשב לעתיד הטיפול הנוירוכירורגי.

טיפול במחלות חוט השדרה

מלבד ניתוחי המוח, המהווים את החלק המרכזי בנוירוכירורגיה, נוירוכירורגים מטפלים גם במחלות של חוט השדרה. חוט השדרה נחשב כמובן לחלק ממערכת העצבים, ולכן במקרים של פגיעה בו ניתן להציע לחלק מהמטופלים טיפול כירורגי לפתרון הבעיה.

נוירוכירורגים מתערבים במקרים שונים של פגיעה בחוט השדרה, הכוללים הופעת גידולים, היצרות תעלת חוט השדרה, פריצת דיסק וחבלה, ולאחר הטיפול הכירורגי יכולים במקרים רבים להחזיר למטופלים יכולת תפקודית כלשהי.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן