נוירופסיכולוגיה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

נוירופסיכולוגיהנוירופסיכולוגיה היא ענף המשלב פסיכולוגיה ונוירולוגיה קלינית, אשר מטרתה להבין כיצד מבנה ותפקוד המוח נקשרים לתהליכים פסיכולוגיים ספציפיים. נוירופסיכולוגיה מלמדת כיצד המוח ומערכת העצבים משפיעים על האופן שבו האדם מתפקד.

בניגוד לשימוש בטכניקות הדמייה כגון MRI, סריקות CT וה-EEG שבהן הדגש הוא על מבנים של מערכת העצבים, נוירופסיכולוגיה מבקשת להבין כיצד המרכיבים השונים של המוח מבצעים את עבודתם.

נוירופסיכולוגיה קלינית עושה שימוש בשיטות הערכה שונות כדי לבחון את התפקוד וחוסר התפקוד ונעזר במידע הזה, לטיפול ושיקום חולים הסובלים מבעיות נוירולוגיות או פסיכולוגיות.

מהו טיפול נוירופסיכולוגי?

טיפול נוירופסיכולוגי מסייע לילדים, מתבגרים ומבוגרים המאובחנים עם מגוון רחב של מצבים נוירולוגים, רפואיים ופסיכולוגיים ומטרתו לשפר את התפקוד היומיומי.

הטיפול נועד עבור ילדים ובני נוער המציגים בעיות התנהגות, בעיות קוגניטיביות (חשיבה לא מאורגנת, הפרעות זיכרון, תכנון לקוי ויכולות חשיבה, ניהול זמן לקוי), בעיות חברתיות, וחששות בתחום ההשכלה (נאבקים בשיעורי בית, הרגלי למידה לקויים,וכישלון בבית ספר), מבוגרים בעלי קשיים במערכות היחסים (מתח, חרדה מפני אינטימיות) ועבודה (איחורים כרוניים, עבודה לא מאורגנת, התמודדות עם מצבי לחץ).

מי עוסק בתחום זה?

נוירופסיכולוג קליני עוסק בתחום הפסיכולוגיה ומתמחה בהבנת הקשר בין המוח להתנהגות האנושית. המטפל עוסק בחקר תהליכי עיבוד המידע במוח האנושי.

נוירופסיכולוגים קליניים נעזרים במידע עבור הערכה, אבחון, טיפול, ושיקום של חולים, שיפור אורח החיים בתחום הנוירולוגי, רפואי, התפתחותי ופסיכיאטרי, כמו גם הפרעות קוגניטיביות ולמידה. הנוירופסיכולוג הקליני בוחן שינויים קוגניטיביים, התנהגותיים, ופיסיולוגיים, מאמץ טכניקות ובדיקות הבוחנות את נקודות החוזק והחולשה של המטופל.

המומחיות של הנוירופסיכולוגיה הקלינית מוכרת על ידי איגוד הפסיכולוגים. נוירופסיכולוגים קליניים משתלבים במערכת הבריאות העולמית.

 תחומי התמחות

תחומי ההתמחות השונים עוסקים בנוירופסיכולוגיה קלינית, פיתוח קוגניטיבי, הוראה ומחקר, ייעוץ נוירופסיכולוגי, נוירופסיכולוגיה ארגונית, גנטיקה, נוירופתולוגיה, נוירופסיכולוגיה התנהגותית, נוירופסיכולוגיה משפטית, שיקום והתמחות בתחום הדמנציה.

אבחונים וטיפולים נוירופסיכולוגים

שיטות האבחון עוצבו במיוחד כדי לבחון את התפקוד ועיבוד המידע, ובנוסף לבדוק את הקשר בין פעילות המוח האנושי לבין ההתנהגות. ביצוע המבחנים נעשה באווירה משרדית שקטה, ללא הסחות דעת בליווי הבוחן. התפקוד הקוגניטיבי של המטופל נבחן. מבחנים נוירופסיכולוגיים מהווים מרכיב מרכזי בתהליך ההערכה.

הטיפול הניתן על ידי הנוירופסיכולוג אינו עונה על הצרכים המיידיים בלבד, של המטופל, אם כי נועד לטפל גם בבעיות המשניות שמתעוררות. מטרת הטיפול בקרב הילדים מצריכה עבודה הדרגתית עם הילד אשר יוצרת דרכים חדשות להתמודדות עם רגשות, שליטה עצמית והתמודדות עם מצבי לחץ.

עם זאת, המטפל מעניק אף סיוע להורים על מנת לספק הדרכה טובה יותר עבור ילדיהם, המאפשרת להם לשנות את דפוסי ההתנהגות והאינטראקציה. הטיפול עוסק בפיתוח כישורים חברתיים בקרב הילדים והמבוגרים.

טיפול במתבגרים ומבוגרים מעניק כלים להתמודדות עם רגשות ואת הדרך שבה הם משפיעים על הערכה עצמית. בנוסף, תורם ויוצר דרכי חשיבה מסוימות בטיפול בדיכאון וחרדה אשר מונעים ופוגעים פעמים רבות ביעילות האדם בעבודה, בבית הספר ובתקשורת החברתית, הטיפול על כן נעשה בצורה ממוקדת.

המטפלים מכשירים ומספקים מיומנויות חברתיות בפורמט אישי או במסגרת טיפול קבוצתי. הטיפול כולל הכשרה והתמודדות מול אתגרים חברתיים, כגון קשיים בתקשורת, חברויות, היכרויות, יחסים במשפחה ופעילויות.

האימון מסייע בפיתוח כישורים חברתיים, הסתגלות לקהילה ושיפור אורח החיים, כשאר המטרות העיקריות בתכנית השיקום כוללות: פיתוח מודעות, תשומת לב, יכולת הבנה וזיכרון, ניהול מידע חדש, פתרון בעיות, פתקוד ניהולי, תכנון ועבודה בארגונים גדולים.

ראו גם:
איתור מוטציות גנטיות חדשות המביאות למחלות נוירולוגיות

מחקר על הבדלי מגדר והשפעתם על התפתחות הפרעות מוח

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן