תסמונת קליין-לוין

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תסמונת קליין-לויןתסמונת קליין-לוין (Kleine-Levin Syndrome/KLS), המכונה גם "תסמונת היפהפייה הנרדמת" היא סוג של מחלה נוירולוגית נדירה מאד.

באה לידי ביטוי בהתקפים ממושכים של כמה ימים עד כמה שבועות, שבהם הסובלים מהם מציגים סימני ישנוניות קיצונית מאד, שאליה נלוות הפרעות התנהגותיות וגם הפרעות קוגניטיביות שונות, יחד עם דחף מיני מוגבר ואכילה כפייתית.

מהי התסמונת

את התסמונת הנדירה הזו גילה ויילי קליין בשנת 1925 וכ – 4 שנים לאחר מכן אומתה על ידי מקס לוין (שעל שמותיהם היא נקראת). תסמונת קליין-לוין תוקפת לרוב נערים זכרים בגיל ההתבגרות, כשבתחילתו של כל התקף ניכרים סימני ישנוניות יתר, שלאחריהם תחושה עזה להתפנות ולאכול. בזמן ההתקף הסובל מהתסמונת ער לחלוטין, אך התנהגותו שונה מזו המאפיינת אותה בזמנים שבהם הוא איננו בהתקף.

ההתנהגות בזמן זה יכולה להיות ילדותית מאד, היא מלווה בתחושת בלבול, בחוסר אנרגיה, בתוקפנות יתר, באפאטיות וגם בחוסר התמצאות בסביבה. ההתקפים מופיעים באופן מחזורי ויכולים להימשך בין כמה ימים בודדים לתקופה ממושכת של כמה חודשים. בתקופות אלה נפגעת ההתנהלות הנורמטיבית היום יומית והנערים עצמם אינם מתפקדים כרגיל או יכולים להמשיך בעיסוקיהם, לרבות הליכה לבית הספר, עבודה ועוד.

בזמן התקף הסובלים מהתסמונת מרותקים למיטותיהם, אינם מתקשרים עם הסביבה גם כשהם ערים, והם עייפים מאד. יחד עם זאת, תסמינים אלה אינם באים לידי ביטוי במידת עוצמתם באופן זהה אצל כל החולים ומשתנים בין חולה אחד למשנהו.

הסימפטומים הבולטים הנלווים לה

לתסמונת קליין-לוין נלווים מספר סימפטומים. הפרעות אכילה הן אחד מהסימפטומים הבולטים שלה והן תוקפות כ – 75 אחוז מהסובלים ממנה. הן באות לידי ביטוי בבולימיה ובהתקפים בלתי נשלטים שלאחריהם מעלים במשקלם הסובלים מכך בממוצע בין 3 ק"ג ל – 13 ק"ג. הנטייה לרוב היא לאכול מאכלים מתוקים וגם מזונות לא קונבנציונאליים, כמו למשל לחם קפוא. סימפטום נוסף לתסמונת הוא היפרסומניה – שינת יתר.

סימפטום זה מופיע אצל 100 אחוז מהסובלים מהתסמונת והוא בא לידי ביטוי בשינה רבה מאד. בזמן התקף, ישנים החולים בסביבות 18 שעות ביממה, כשבשלביה הראשונים של המחלה, הסובל מכך מתעורר לרוב רק כדי לאכול ולעשות את צרכיו. על פי מחקרים שבוצעו, נמצא כי במידה ומעירים את הסובלים מהתקף בזמן שהם ישנים הם עשויים להיות אלימים ואגרסיביים מאד.

שנתם מחולקת לחמישה שלבים כשבשלבים הראשוניים (שלב 1 ו – 2) שנתם מוגדרת כשינה רדודה והיא זו הממלאת את מרבית הזמן והשלבים האחרים מוגדרים כשלבי השינה העמוקה, שלב ה – REM. סימפטומים נוספים הם שינויים התנהגותיים, כמו דחף מיני מוגבר, שממנו סובלים 50 אחוז מהחולים, בעיות בזיכרון, בלבול ובעיות ריכוז. הם גם מתקשים להרכיב משפטים, הם מדברים באופן ילדותי ובקצב איטי מאד וסובלים מרגעים ארוכים של שתיקה מוחלטת.

מדוע זה קורה

זיהום הוא אחת הסיבות העיקריות, הרלוונטיות אצל 75 אחוז מהחולים. הזיהום מופיע בדרך כלל 3 עד 5 ימים לפני התפרצות המחלה בפעם הראשונה והוא מלווה בסימפטומים שונים, כמו עלייה בחום, דלקת שקדים, זיהום בדרכי הנשימה, שפעת, אבעבועות רוח, אדמת או אלח דם. הגורמים לזיהום, שאותם הצליחו לזהות, הם ווירוס השפעת האסיאתי, וירוס אפשטיין בר וסטרפטוקוקוס.

אולם בבדיקות שנעשו לחולים בזמן ההתקפים לא נמצאו סימנים כלשהם לזיהומים וספירת תאי הדם הלבנים היתה תקינה. משערים שישנם גורמים נוספים לתסמונת, אם כי נדירים יותר, כמו לחץ נפשי, שחווה החולים לפני ההתקף הראשון, צריכת אלכוהול, טראומת ראש או ניתוח הכולל הרדמה מקומית או הרדמה כללית.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן