פיזיותרפיה בבית אחרי ניתוח מוח

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פיזיותרפיה בבית למחלימים מניתוח מוח

מוח, וקשה למצוא אנשים יחלקו על כך, הוא האיבר החשוב ביותר בגוף האדם. כל מחלה, בעיה או גידול במוח הם מסכני חיים באופןפיזיותרפיה בבית למחלימים מניתוח מוח כמעט אוטומטי, שלעיתים הפתרון היחידי האפשרי הוא ניתוח מוח. כך למשל נהוג לנתח במצבים דוגמת הידרוצפלוס, דימום מוחי, גידול מוחי, מפרצת מוחית ואחרים.

החדשות המעודדות הן שעם התקדמות הרפואה ושיפור הטכנולוגיה, אחוזי ההצלחה של ניתוחי מוח גבוהים כיום באופן משמעותי בהשוואה לעבר. למרות שלכל ניתוח יש מאפיינים משלו, אפשר לטעון בפה מלא שאחרי ניתוחי המוח נדרש הליך שיקום מורכב ורב שלבי, שטיפולי הפיזיותרפיה הם חלק בלתי נפרד מהם.

חשיבותם של טיפולי פיזיותרפיה

חלק גדול מאוד מתמונת השיקום לאחר אירוע מוחי, וכמובן שגם ניתוחים מוחיים, הוא בפן הנוירולוגי. הנזק הנוירולוגי גורם בחלק גדול מהמקרים לכך שהאדם הנפגע מתקשה בתנועה ובביצוע פעולות שונות (שגרתיות ככל שייראו). לכן שאי אפשר להתעלם מחשיבותם של טיפולי הפיזיותרפיה, הנעשים לרוב במקביל לפעולות השיקום האחרות לאחר הניתוח המוחי. טיפולי פיזיותרפיה עשויים לתרום להפחתת כאבים, להחזרת השליטה המיטבית על הגוף ועל השרירים, לשיפור טווחי התנועה ועוד.

במסגרת המקובלת, טיפולי פיזיותרפיה מבוססים על תרגילים שונים הנעשים בהדרכתו של פיזיותרפיסט. מכיוון שתקופת השיקום לאחר ניתוח מוחי עשוי להיות ארוכה, יש צורך בביצוע של תרגילים גם מעבר לשעות הטיפולים. בחלק מהמקרים מקבל האדם הדרכה לגבי ביצוע נכון של פעולות, בהתאם למצב החדש, או סיוע בהתאמת אביזרים אורתופדיים ובארגון מחודש של סביבת המגורים.

מהם היתרונות של פיזיותרפיה בבית המטופל?

בשנים האחרונות עלה הביקוש למסגרות של שיקום בבית, והדבר נכון גם במקרה של שיקום לאחר ניתוח מוח. במסגרת זו נבנית תוכנית שיקום בהתאמה אישית מלאה למאפייני האדם המחלים, בהתאם לסוג הניתוח שעבר, דרגת המורכבות שלו, הסיבוכים, תופעות הלוואי, יכולת התפקוד וכן הלאה. ההבדל העיקרי כמובן הוא שכל הטיפולים נעשים בביתו של האדם המשתקם, על ידי אנשי מקצוע המגיעים למתן הטיפולים ולעיתים גם נמצאים בכוננות בכל רגע נתון.

היתרון המשמעותי הראשון של פיזיותרפיה בבית נוגע לכך שהטיפול עשוי להוכיח את עצמו כיעיל יותר. סוגיה משמעותית שמגדירה את הצלחת השיקום היא זמינות הטיפול, שבמקרה הזה יכולה להיות גבוהה במיוחד: חברות בולטות בתחום עשויות להתחיל את השיקום כבר לאחר השחרור מבית החולים, וזאת להבדיל ממסגרות השיקום המוסדי בהן ייתכנו זמני המתנה ארוכים של ימים או אפילו שבועות. תשומת הלב של המטפלים נתונה אך ורק לאדם המשתקם, במסגרת הביתית, וזאת להבדיל ממוסדות שיקומיים בהם פיזיותרפיסטים נאלצים לעיתים לעבוד תחת לוח זמנים עמוס.

טיפולי פיזיותרפיה בבית עשויים להיות בטוחים יותר, בין השאר מכיוון שהם מקטינים מאוד את הסיכונים לזיהומים ולחיידקים הנפוצים במוסדות השיקומיים ובבתי החולים בישראל. פשוט הרבה יותר לשלב אותם בשגרת החיים של האדם המשתקם וגם של בני משפחתו, מה שמקל גם על ההתמדה בתוכנית הטיפול לאורך זמן. האדם יכול במצב מסוים להמשיך ולנהל חיי משפחה, או אפילו לעבוד, במקביל לקבלת הטיפולים ובהתאם ליכולותיו ברגע נתון.

מתקדמים לעבר החזרה לשגרה

בנוסף לכך, פיזיותרפיה בבית מאפשרת לבצע את התרגול בתנאים ה"אמיתיים" בהם האדם חי, כך שאינו זקוק לתקופת הסתגלות נוספת או בניסיון להבין כיצד ליישם את התרגילים וההדרכות שעבר במוסד השיקומי לתנאי השוררים בביתו. ייתכן מאוד שהפיזיותרפיסט יתרגל עם האדם כיצד לבצע פעולות שונות בהינתן מבנה הבית, צורת הארגון שלו וכן הלאה.
דגש משמעותי אחר, אליו רמזנו קודם לכן, הוא על ארגון נכון של המרחב: המלצה על אביזרי עזר ותוספות, סידור נכון של הבית, הסרת מכשולים שעלולים להקשות על האדם וכן הלאה.

לקריאה נוספת:
Physiotherapy after brain tumour surgery
Physiotherapy Management of Traumatic Brain Injury

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן