שיקום נוירולוגי לסובלים מדמנציה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מכון שיקום לאחר ניתוח מוח

מחלת הדמנציה היא מחלה מוחית הקשורה לתהליך ניוון של המוח, תהליך אשר קורה לרוב בגילאים מבוגרים יותר וקשור לתהליךשיקום נוירולוגי לחולי דמנציה הזדקנות אשר מתרחש בצורה לא תקינה. מדובר למעשה באוסף של תסמינים אשר באים לידי ביטוי בפגיעה ביכולות שונות ומשפיעים על ההתנהלות היומיומית.

מהי בעצם דמנציה?

דמנציה היא למעשה מחלה הגורמת לפגיעה ביכולות הקוגניטיביות והמנטליות של האדם הלוקה בה, היא למעשה שם כללי למכלול תסמינים ובעיות שונות אשר גורמים לירידה משמעותית ביכולת התפקוד היומיומית של האדם למשל קושי לזכור דברים שונים למשל איפה הונחו המפתחות או הטלפון הנייד, קושי להבין דברים ולהסיק מסקנות, פגיעה ביכולת השיפוט, קושי להתמצא במקום ולבצע פעולות פשוטות ומוכרות שקודם לכן האדם ביצע בקלות. ישנם סוגי דמנציה שונים כאשר המוכרת בהן היא אלצהיימר, ויש מצבים של פגיעות מוחיות שונות כמו שבץ מוחי או חבלות מוחיות אשר עלולים לגרום לתסמינים הדומים למחלת האלצהיימר, לכן קיימת חשיבות גבוהה מאוד לבצע אבחון מדויק ומהיר משום שישנם מצבים הניתנים לשיקום והדמנציה במקרה כזה היא הפיכה.

כיצד דמנציה באה לכדי ביטוי?

לדמנציה תסמינים שונים ומגוונים כאשר התסמינים העיקריים של דמנציה הינם קשורים לנושא של אובדן ובעיות זיכרון, האדם פשוט שוכח דברים מהתקופה האחרונה, הוא מתקשה לזכור תאריכים של אירועים חשובים, הוא מתקשה לזכור דברים שהרגע דיברו איתו עליהם ויש לחזור שוב ושוב על המידע ועם הזמן מגיע גם אובדן זיכרון של שמות. בנוסף ישנה ירידה ביכולת הריכוז וכל פעולה שעושים לוקחת הרבה יותר זמן. בנוסף כל הנושא של זיהוי מקום, התמצאות במרחב, היכולת לעקוב אחר עונות השנה, קושי בדיבור ויכולת הביטוי, הזנחה בכל מה שקשור למראה חיצוני וטיפוח אישי, שינוי במצב הרוח וגם בהתנהגות זה יכול להיות מצב של אלימות, דיכאון, בלבול, חרדות ועוד.

מהו שיקום נוירולוגי?

שיקום נוירולוגי הינו תהליך שיקום המיועד לחולים אשר עברו פציעה או פגיעה הקשורות למערכת העצבים. זהו שיקום אשר יכול לעזור מאוד לאנשים הסובלים בין היתר מאירוע מוחי, אנשים אשר נפגעו בראש או בחוט השדרה, חולי פרקינסון, טרשת נפוצה, מחלת ניוון שרירים ALS ועוד מגוון מחלות נוירולוגיות שונות.

מטרת השיקום היא לשפר את היכולות של האדם מבחינת ניידות ותנועה ושיפור יכולות תפקודיות שונות בהתאם לסוג הפגיעה העצבית ממנה הוא סובל, השיקום מותאם לאדם, לאורח החיים שלו וליכולות האישיות שלו. השיקום מתחיל לרוב בבית החולים במהלך האשפוז במידה ואכן האדם אושפז בעקבות אירוע וממשיך בבית בין אם על ידי פיזיותרפיסט ואנשי מקצוע המגיעים לבית החולה ובין אם על ידי הגעה של החולה לקופת החולים או למכון הפיזיותרפיה הקרוב.

איך שיקום נוירולוגי מסייע לחולי דמנציה?

שיקום נוירולוגי כולל מספר פעולות ודברים בין היתר תרגול של ביצוע פעולות שגרתיות יום יומיות, תרגול הפעלה של שרירים שונים בגוף והגדלה של טווחי תנועה כולל גמישות. בנוסף התאמה של פעילות גופנית פשוטה בהתאם למצב הפיסי של האדם והיכולות שלו, עזרה בהתאמה של אביזרים שונים לניידות ותרגול השימוש בהם, טכניקות ועזרים להתמודד עם כאבים שונים באזורים שונים בגוף ועוד. מכיוון שדמנציה היא מחלה אשר מצבו של האדם הלוקה בה מתדרדר עם הזמן, ככל שתהיה הקפדה על אימון, הפעלה של הגוף ושמירה על זרימת דם ועוד, האימון והתרגול יכולים לעזור להאט את קצב התדרדרות המחלה. זה יכול לגרום לכך שאדם יתפקד טוב יותר מבחינה פיסית ויזקק לפחות עזרה בללכת לשירותים, לאכול וכדומה.

אולי יעניין אתכם לקרוא גם על:

שיקום בבית – כל היתרונות שיש מבלי לצאת מהבית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן