כאבי שרירים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

כאבי שרירים

כאבי שריריםכאבי שרירים הינם כאבים נפוצים מאד, אולם הם עלולים להיגרם ממספר רב של סיבות.

כאשר מופיעים כאבים בשרירים, יש להפנות את המטופל לנוירולוג, מרפאת כאב או אורתופד, על פי מקור הבעיה: דלקות, מחלות שאינן דלקות (פיברומיאלגיה), סיבות גנטיות, תופעת לוואי של תרופות, ומחלות נוירולוגיות או כלליות.

על פי רוב, יתחיל המטופל את הבירור הרפואי אצל הרופא המטפל, אשר ימשיך לבדוק ויישלח אותו לבדיקות השונות.

כאבי שרירים ממקור נוירולוגי ייגרמו מפגיעה בעצבים המוטורים (התנועתיים). עצבים אלה שולטים בתנועות ובפעולות של האדם, ומעבירים מידע מהמוח ומעמוד השדרה לשרירים, במיוחד למטרות כיווץ והרפיה. העצבים המוטוריים מעצבבים מספר תאי שרירי אשר ביחד הם מהווים כיחידה אחת.

ישנם גורמים מפקחים, בדמות חיישנים עצביים המבקרים את מצב השרירים ומנסים לתקן את הליקויים במידת הצורך. אולם, נזק לעצבים המוטוריים יתבטא בחולשת שרירים, דלדול השריר, הרגשת הירדמות או התחשמלות ועד כדי שיתוק.

גורמים ותסמינים לכאבי שרירים

כאבי שרירים לא חייבים בהכרח להיגרם מטראומה או ליקוי בשריר עצמו, אלא הם יכולים להיות מוקרנים ממקור אחר. למשל פריצת דיסק תורגש לפעמים, ככאב בשרירי הרגליים, ככאב מוקרן.

כאבי שרירים אשר נובעים ממחלות נוירולוגיות וממערכת העצבים המרכזית, וגורמים לעליה במתח השרירי (טונוס השרירים) עד כדי מצב של נוקשות (ספסטיות). מאפיינים אלה, במיוחד נוקשות המתבטאת בתחושה של שרירים תפוסים ומגושמות תפקודית, יקלו על הנוירולוג, כאשר הוא מנסה לאבחן את מקור הבעיה.

בדרך כלל, כאשר קימת בעיה נוירולוגית, כאבי השרירים יהוו רק מאפיין אחד מתוך מאפיינים רבים של המחלה. מבין המחלות נוירולוגיות אשר מערבות כאבי שרירים, אפשר למנות טרשת נפוצה, פרקינסון, גידולים בעמוד השדרה, אירועים מוחיים ועוד.

 כאבי שרירים אלה, הנובעים ממקור עיצבי, עלולים להתבטא בפגיעה לתפקוד, עד כדי קושי בהליכה ובביצוע של פעולות הידיים. במקרה של טרשת נפוצה, הם יובילו אף לשיתוק ומוות. לרוב, מחלות עצביות נוטות להתפתח ולהחמיר עם הזמן, ולרובן לא נמצא הפתרון או התרופה המיוחלת.

תסמינים נוספים אשר עלולים להתלוות לכאבי שרירים ממקור עצבי יהיו תסמינים נוירולוגים כדוגמת עקצוץ או נימול, חוסר או ירידה ברפלקסים, חולשה ותחושת הירדמות.

אבחון של כאבי שרירים

השרירים מעוצבבים על ידי עצבים מוטורים, אשר עיקר פעולתם נעשה בעמוד השדרה. מחלות של עמוד השדרה יתבטאו, על פי רוב בחולשת שרירים ודילדולם. באבחנה, יש להבדיל בין מיופתיה אשר הינה מחלת שרירים ובין פגיעה בשרירים ממקור נוירולוגי (עיצבי), למרות שתסמיניהן דומים מאד.

בכדי להבחין בין שתי המחלות יש לערוך מבחן תפקודי נוירולוגי על ידי נוירולוג מומחה, כמו גם EMG, אשר בודקת את מידת ההולכה העצבית. מעבר לכך, לפעמים יש צורך בבדיקות מעבדה נוספות ובדיאגנוזה אשר תברר על סיפור משפחתי.

כיצד מטפלים בכאבי שרירים?

הטיפול בכאב ממקור עיצבי יהיה בדרך כלל דומה לטיפול בכאב ממקור אחר. ההנחה היא כי אין צורך לסבול מכאבים, ויש להרגיעם באופן מיידי, יהיה הגורם אשר יהיה. בדרך כלל מעריכים את עוצמת הכאב באמצעות סולם כאב, ועל פי תלונותיו של המטופל נבחר הטיפול המתאים ביותר.

לגבי הטיפול, יעשה מאמץ בכדי לפתור את הבעיה המקורית ממנה סובל המטופל, למרות שפעמים רבות, טיפול זה אינו אפשרי. ישנם מטופלים אשר פונים לכיוון רפואה משלימה או אלטרנטיבית, כמו למשל טיפול בדיקור, רפלקסולוגיה או כירופרקטיקה.

עם זאת, מכיוון שכאבים אלה הינם על בסיס עצבי, חשוב לזכור, כי יש להיוועץ עם הרופא המטפל או הנוירולוג לפני תחילת הטיפול המוצע, על מנת לוודא כי אין לטיפול זה תופעות לוואי או פוטנציאל להחמיר את המצב.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן