שיקום בבית לאחר אירוע מוחי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

שיקום בבית לאחר אירוע מוחי

אירוע מוחי חל כאשר ישנה פגיעה באספקת הדם למוח. זהו מצב מסכן חיים, במיוחד כאשר לא מזהים את האירוע ככזה ופוניםשיקום בבית לאחר אירוע מוחי לקבלת טיפול חירום רפואי. גם לאחר שצולחים את האירוע המוחי, חשוב להדגיש, עלול להיגרם נזק נוירולוגי חמור ואף בלתי הפיך. התוצאה האפשרית של אירוע מוחי היא פגיעה רב מערכתית, לרבות פגיעה בבליעה, בשפה, בדיבור, בהתנהגות, בקוגניציה, במידת העירנות ועוד.

יש כאן צורך בהליך שיקום מורכב, אותו ניתן – ויש שיגידו מומלץ – לעבור גם בבית. במאמר הבא נסקור את המאפיינים והיתרונות של שיקום בבית לאחר אירוע מוחי, ונעניק לכם כמה טיפים חשובים בדרך להצלחת הטיפול.

כיצד נערך שיקום ביתי לאחר אירוע מוחי?

בדרך כלל כשמדברים על טיפול לאחר אירוע מוחי, בספירה הביתית, מתכוונים לשיקום השלב האקוטי (הראשוני) החשוב כל כך. מרכיבים כאן תוכנית טיפולים שלמה עבור האדם הנפגע, תוך שילוב של כמה וכמה אנשי מקצוע: רופאים (למשל נוירולוגים), אחיות, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת ועוד. הסיוע של הגורמים האלו ניתן סביב השעון, במסגרת של ביקורי בית, כשעל התוכנית הכללית חולש לרוב רופא מומחה לשיקום.

חלק מרכזי בכל תוכנית של שיקום ביתי לאחר אירוע מוחי הוא ההתאמה האישית. יש לראות את הנזקים שחווה האדם, דרגת החומרה שלהם, יכולת התפקוד הנוכחית, מאפיינים אישיים (למשל גיל) ופרמטרים נוספים על מנת שניתן יהיה לקבוע תוכנית בעלת אחוזי הצלחה גבוהים. כמובן שיש חשיבות מכרעת לניטור מלא ולמעקב אחר קצב ההתקדמות, תוך השארת מרווח ביטחון לגמישות כאשר יש בכך צורך: האם עשוי להגיב הרי לחלק מהטיפולים בצורה שונה מזו שחשבו תחילה, לכאן או לכאן.

היתרון: שיקום בנוחות ובזמינות מקסימליות

שיקום לאחר אירוע נוירולוגי כה חמור, דוגמת שבץ מוחי, צפוי לדרוש תקופת שיקום ארוכה שיכולה להימשך גם שנים. התמדה בתוכנית הטיפולית, יחד עם מידה לא מבוטלת של סבלנות, הם כמה מדרישות החובה בדרך להצלחת הטיפול. אין צל של ספק שפשוט יותר להתמיד בתוכנית השיקום כאשר מבצעים אותה בבית, מרחב בו מרגישים בטוחים יותר מכל מקום אחר (והרי אירוע מוחי משבש מאוד את הביטחון האישי של אלו שחווים אותו). ייתכן מאוד שהשקט הנפשי הזה הוא בדיוק מה שיהווה עבור האדם המקבל את הטיפול את הגורם המכריע בדרך להצלחה שלו.

השילוב של התוכנית בשגרת החיים נעשה פשוט פי כמה, הן עבור האדם המשוקם והן עבור בני המשפחה שלו, שעשויים ללוות אותו בחלק מהטיפולים. כך למשל נמנע מהם הצורך לבזבז רב כך בכבישים בכל טיפול, או להיכנס למפלס לחץ בכל פעם שהם מתקשים למצוא חניה בעיר הגדולה.

שיקום בבית כולל פיזיותרפיה והוא מציע לרוב זמינות גבוהה פי כמה בהשוואה לאפיקים אחרים של שיקום. חברות העומדות בחוד החנית בתחום תוכלנה להציע אנשי מקצוע בזמינות מקסימלית, כך שאפשר יהיה להתחיל לקבל את הטיפולים תוך 24 שעות בלבד מרגע קבלת האישור לכך או אפילו סיום האשפוז בבית החולים. אם יש צורך בטיפולים נקודתיים של בעלי מקצוע, תיתכן גמישות מבורכת בקביעת המועד של כל אחד מהם. לכך ניתן להוסיף זמינות מלאה של אחות מלווה, לעיתים 24 שעות ביממה ושבעה ימים בשבוע.

מומלץ! צבר רפואה – שיקום בבית

מקורות ולקריאה נוספת:
Benefits of In-Home Therapy and Rehabilitation
Advantages and Disadvantages of the Home Setting for Therapy: Views of Patients and Therapists
Long term benefits of rehabilitation at home on quality of life and exercise tolerance in patients with chronic obstructive pulmonary disease

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן