ניסויים קליניים עדכניים לגילוי וטיפול בהנטינגטון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

עצירת פעילות מחלת הנטינגטון

ניסויים קליניים להנטינגטוןניסוי קליני חדש שהוכרז בשנת 2015, נועד לבחון את הטיפול במחלת huntingtin lowing, שתוקף ישירות את ההנטינג המוטנטי.

המדענים שערכו את הניסוי נרגשים לדווח על הניסוי האנושי הראשון אי פעם במחלת הנטינגטון, הנועד ללחימה בשורש המחלה, ומראה הבטחה משמעותית במודלים של בעלי חיים. אז מה החידוש המבדיל ניסוי זה מניסויים קליניים אחרים שנערכו על המחלה?

תרופה אפשרית למיקוד גן מחלת הנטינגטון

הניסוי הקליני שהוכרז מייצג שיתוף פעולה בין חברת איזסיס פרמצבטיס, שבסיסה בקליפורניה, לבין ענקית התרופות השוויצרית רוש. התרופה, הנקראת ASO-HTT-RX, היא טיפול שמטרתו לטפל במחלת הנטינגטון באמצעות מיקוד הגן. הבעיה העיקרית במחלת הנטינגטון טמונה במתיחה פגומה של DNA, תוספת ארוכה נוספת של אבני הבניין CAG בגן הנטינגטין.

ההנחיות הכלולות בגן המוטנטי מועתקות לראשונה להעתקת "שליח ביניים" שממנו נוצר החלבון המזיק. לכן, הגן המוטנטי הוא שורש הבעיה, אך הוא נחשב לבעיה רק מפני שהתאים משתמשים במידע בגן על מנת לייצר חלבון מזיק. השיטה המנחה את פיתוח התרופה החדשה היא "לירות בשליח", כלומר, לתקוף את שלב הביניים בין הגן לחלבון, באמצעות גרימת הרס להעתק השליח.

ניסוי קליני לתרופה החדשה להטינגטון: בדיקת ההשפעה

השיטה העיקרית המנחה טיפולים תרופתיים קונבנציונליים למחלה היא שלא ניתן לקחת אותן כמו גלולות, אלא להעביר אותן ישירות למערכת העצבים. על מנת שהתרופה החדשה ASO-HTT-Rx תחדור למוח, יש לתת אותה באמצעות מחט המוחדרת לחלל מלא נוזל מתחת לעמוד השדרה התחתון.

אם זה נשמע קיצוני, היו סמוכים ובטוחים כי שיטה זו משמשת באופן שגרתי בתחומי רפואה רבים, כגון לטיפול בסרטן לאספקת תרופות כימיות לחולים עם גידול במוח, ובאופן נפוץ יותר, כאפידורל במהלך הלידה. היתרון המשמעותי של תרופות מסוג התרופה החדשה שהתגלתה בניסוי הקליני הוא שהחוקרים מאמינים שניתן לתת את התרופה לסירוגין והיא עדיין תשפיע ביעילות.

מדענים ניסוי גישה זו לטיפול לסירוגין במחלת הנטינגטון, במטרה להפחית את הנזק שנגרם למוח כתוצאה מחלבון מוטציית הנטינגטון, ולהוביל לריפוי.

תוצאות הניסוי הקליני לאיתור הטיפול החדש במחלת הנטינגטון

לאחר הזרקת הנוזל לעמוד השדרה, זה לוקח כחודש עד חודש וחצי עד שהתרופה ASO-HTT-RX מתחילה להשפיע, וממחקרים בבעלי חיים המדענים סבורים כי התוצאות ממשיכות להשפיע כארבעה חודשים. נכון להיום, המחקר נועד לתת את הטיפול לחולים אחת לחודש.

ההחלטה לדחוף קדימה עם ניסוי קליני החל משנת 2015, הוא תוצאה של למעלה מעשר שנות עבודה של חוקרים רבים באקדמיה ובתעשיית התרופות. הטיפולים עם תרופת ASO-HTT-Rx בוצעו תחילה על עכברי מעבדה והציגו יתרונות משמעותיים לטיפול במחלת הנטינגטון, שהתבטא בשיפור מוחי והתנהגותי גם לאחר הופעת התסמינים.

ניסויים קליניים להנטינגטון: בטיחות קודמת לכל

זהו סוג טיפול להשתקת גנים שבו בוצע שימוש במולקולות DNA שתוכננו במיוחד לכבות גן. במחקר על התרופה HTT-Rx, הדגש על ניסוי קליני ראשון זה נועד אך ורק על מנת להעריך את בטיחותו. זוהי נקודה משמעותית במחקר על הטיפולים להנטינגטון.

המדע המתקבל מהניסויים מרגש, ונועד כדי להבין אם התרופה בטוחה. הזרקה ישירה של כל תרופה למערכת העצבים אינה יכולה להתבצע בקלילות, ויש לבדוק את כל הסיכונים האפשריים ותופעות הלוואי במספר מצומצם של חולים מתנדבים.

האנטומיה של הניסויים הקליניים

כל הניסויים הקליניים בשלב הראשון מכוונים בראש ובראשונה להערכת בטיחות וסבילות תרופות חדשות. משמעות הדבר היא שקבוצה קטנה של חולים, כנראה בסביבות 36 משתתפים, תטופל בכמויות שונות של התרופה החדשה ASO-HTT-Rx, על מנת לקבוע האם לתרופה יש תופעות לוואי שליליות, ולסייע במציאת המינון האופטימאלי.

כ-25% מהחולים המעורבים בניסוי הקליני יקבלו תרופת דמה, שאינה מכילה את רכיבי התרופה, כדי לשמש כקבוצת השוואה. הרופאים יעקבו אחר תסמיני החולים בתגובה לטיפול, אך המוקד העיקרי של הניסוי הקליני הוא לקבוע האם התרופה החדשה בטוחה.

 

ראו גם: עצירת פעילות המחלה – האם הממצאים החדשים יעזרו בבלימת מחלת ההנטינגטון?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

פורטל שירותי בריאות בישראל

הפורטל המוביל לשירותי בריאות בישראל- פורטל המקום שבו תקבלו את כל המידע והעדכונים העכשווים בנושאי: ביטוחי בריאות ממלכתי בקופות החולים, בריאות האישה, תזונה, אורח חיים בריא, תינוקות וילדים, גיל הזהב רפואה משלימה ועוד.

אז מה היה לנו בכתבה:

דילוג לתוכן